VSNRY DESIGN Zoom na

Zoom na: konsole

28 stycznia, 2020

Konsola to mebel, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności w polskich wnętrzach. W internecie znajdziemy mnóstwo zdjęć z konsolą w roli głównej, oraz inspiracji na jej udekorowanie. Dlaczego warto zwrócić na nie uwagę? Przeczytacie w tym artykule…

Historia

Zacznijmy od krótkiego rysu historycznego. Pierwsze konsole pojawiły się we wnętrzach już w XVIII wieku i stanowiły niezwykle popularny element wnętrz barkowych i rokoko. W tamtym okresie konsola przybierała kształt małego stolika, który stawiano przy ścianach zazwyczaj między oknami lub pod lustrem, na którym ustawiano zegary lub porcelanowe figurki. Co ciekawe, to właśnie umiejscowieniu i charakterystycznemu kształtowi konsola zawdzięcza swoją nazwę, zapożyczoną od elementu architektonicznego o tożsamej nazwie. Konsola w architekturze to ozdobny element stosowany w celach konstrukcyjno-dekoracyjnych, który podpiera gzyms, balkon, rzeźbę lub inny element.

Przeznaczenie

O ile o konsoli, jako meblu, trudno mówić w kategoriach konstrukcyjnych, to na pewno spełniała ona rolę dekoracyjną, którą pełni do tej pory. Jest ona elementem, który dodaje szyku i elegancji każdemu wnętrzu. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i kształt, który współcześnie przypomina małe, wąskie biurko, sprawdzi się nawet w ciasnych wnętrzach. Konsolę najczęściej spotkamy w korytarzach, gdzie pełni ona rolę stolika lub małej szafki na drobiazgi. Co więcej, sprawdzi się także w sypialni, jako substytut toaletki czy małego biurka, oraz w salonie i jadalni jako mały bufet. Dobrze wypełni też wąską przestrzeń między oknami.

Aranżacja

Konsola największą popularnością cieszyła się w czasach baroku i rokoko, gdzie służyła do eksponowania elementów dekoracyjnych. Dlatego nieprzypadkowo najwięcej aranżacji z wykorzystaniem tego mebla znajdziemy w stylach, które bazują na elegancji, luksusie i klasyce. Natomiast, na rynku pojawia się coraz więcej modeli o prostych kształtach, które z powodzeniem można wprowadzić do mniej zobowiązujących wnętrz. Poniżej znajdziecie kilka propozycji, od tych bardzo luksusowych, poprzez proste formy, aż po drewniane wykończenie i nowoczesne kształty.

Aranżację konsoli polecam zacząć od pasującego do niej lustra. To połączenie jest niemal niezawodne i sprawdzi się praktycznie w każdym wnętrzu. Na blacie można postawić ulubiony element dekoracyjny, szkło, świece czy kwiaty. Nie należy przesadzać z ilością przedmiotów ustawionych na blacie, warto pozwolić temu wyjątkowemu meblowi błyszczeć.

1.Konsola Dutchbone, 9Design, 9design.pl
2.Konsola Accent, 9Design, 9design.pl
3.Konsola New Age, Miloo Home, miloohome.pl
4.Konsola Depot, Sfmeble, sfmeble.pl

1.Konsola Sanvy, Sfmeble, sfmeble.pl
2.Konsola Dimension, Sfmeble, sfmeble.pl
3.Konsola Glenn, Sfmeble, sfmeble.pl
4.Konsola La Gomera, Sfmeble, sfmeble.pl

No Comments

    Leave a Reply