Porady VSNRY Design VSNRY DESIGN

Wnętrze w stylu VSNRY Design

10 maja, 2019

W jednym z moich poprzednich postów napisałam, że projektuję wnętrza w stylu VSNRY Design. Jeżeli zastanawiacie się co to oznacza, w tym poście znajdziecie odpowiedź. Poniżej prezentuję 5 cech, które sprawia, że wnętrze jest VSNRY Design-ed.

Jeżeli zapytacie mnie w jakim stylu urządziłabym swoje przyszłe mieszkanie, to odpowiem, że coś pomiędzy art-deco, stylem nowojorskim i modern elegance. Równocześnie, w rodzinnym domu, posiadam pastelową sypialnię z elementami stylu angielskiego. Porównując te dwa opisy, możecie zacząć się zastanawiać, jak to możliwe, że jednej osobie mogą podobać się dwa tak skrajnie różne style? Jaki jest związek miedzy ciemnym, eleganckim, bardzo miejskim wnętrzem, a jasnym, sielankowym? Już wszystko tłumaczę. Wyróżniam 5 cech, które sprawiają, że aranżacja mi się podoba i wszystkie razem określam mianem stylu VSNRY Design.

1. Spójność i harmonia

Wnętrze VSNRY Design musi być spójne. Nie zrozumcie mnie źle, uwielbiam eklektyczne wnętrza, lubię także mieszanie stylów, a nawet łamanie pewnych zasad! Natomiast, jest różnica pomiędzy koncepcją, a wrzuceniem kilku przypadkowych rzeczy ot tak, bo mamy ochotę lub czegoś tam brakuje. Dekorowanie na siłę lub totalna nonszalancja nie wygląda dobrze. Nie tędy droga. :)

2. Kompletność

Wbrew temu, co mogliście pomyśleć czytając poprzedni akapit, bardzo lubię odpowiednio udekorowane wnętrza. Nacisk kładę natomiast na słowo odpowiednio, tzn. nie za dużo i nie za mało. Staram się, aby wszystkie elementy były do siebie w jakiś sposób dopasowane i całe stanowiły kompletną kompozycję. Detale są ważne, dlatego warto zwracać na nie uwagę.

3. Ponadczasowość

Nic mnie tak nie zachwyca, jak piękne wnętrza vintage, które pomimo wieku nadal są bardzo współczesne. No właśnie, dobry design się nie starzeje. Dobre wnętrza też nie. Wiadomo, że bardzo cieżko oprzeć się pewnym tendencjom w projektowaniu wnętrz. Sztuka polega na tym, aby tak je wkomponować, żeby obserwując je pojawiła się nutka niepewności co do czasu ich powstania. Moda przemija, styl pozostaje.

4. Funkcjonalność

Co z tego, że piękne, jak nie da się w nim funkcjonować? Ręka do góry u kogo element dekoracyjny łazienki stanowi złożona suszarka na pranie i środki czystości! No dobra, a teraz Ci, którzy w kuchni posiadają wystawę z artykułów spożywczych i plastikowych pudełek. No właśnie. :) Oprócz podstawowych zasad ergonomii, do funkcjonalności wnętrza zaliczam to, czy da się je utrzymać w ładzie i składzie. Jeśli masz piękne wnętrze, a brzydkie rzeczy grają tam główną rolę, to nie jest już ono takie piękne :)

5. Dopasowane do człowieka/miejsca

We wnętrzu najważniejsze jest to, żebyśmy czuli się w nich dobrze. Nie sugerujmy się modą czy sugestiami innych osób. To miejsce, w którym będziemy spędzać połowę doby i mega istotne jest, żeby chcieć do niego wracać. Ważnym aspektem, o którym również warto pamiętać jest to, aby aranżacja pasowała do miejsca. Tworzenie imitacji rokoko w ultranowoczesnym domu wygląda dziwnie i lekko komicznie. Nie jestem też fanką usilnego kreowania wnętrz mocno industrialnych w mieszkaniach o metrażu nieprzekraczających 40m2 i wysokości ścian 2,50m. Inspiracje są spoko i warto je stosować, ale nie oczekujmy, że będzie to dawać ten sam efekt, co w przestrzeniach, w których narodziły się dane tendencje.

Dobrnęliśmy do końca. Mam nadzieję, że wyjaśniłam Wam chociaż trochę, jakie jest moje podejście i styl projektowania. Co myślicie o takiej klasyfikacji wnętrz? Dajcie koniecznie znać!

No Comments

    Leave a Reply