Porady VSNRY Design VSNRY DESIGN

Po co Ci projektant wnętrz?

23 maja, 2019

Bardzo często urządzając wnętrza zadajemy sobie pytanie: Po co mi projektant wnętrz? Projekt to dodatkowy koszt i wysiłek, a przecież sam mogę sobie zaaranżować mieszkanie. Nie będę Wam wciskać, że bez projektanta nie będziecie mieć ładnego wnętrza, bo tak nie jest. Podam natomiast kilka powodów, dlaczego warto jest w niego zainwestować.

Jeszcze 10 lat temu współpraca z architektem wnętrz była dosyć ekskluzywną usługą i mało kto się na nią decydował. Natomiast dzisiaj to niemal norma, że urządzając nowe mieszkanie lub planując generalny remont korzystamy z usług biur projektowych. Jeśli nadal zastanawiasz się, czy warto skorzystać z porad profesjonalistów, zapraszam na zestawienie 5 powodów, dla których warto to zrobić.

1. Oszczędność czasu

Niewielu z nas pamięta o tym, że czas to koszt, a już na pewno zapomniany jak wysoki. Każdy ma tylko 24 godziny dziennie i spędzanie kilku z nich na wybieraniu płytek, czy podłogi nie jest szczytem marzeń większości z nas. Ponadto, kłótnie dotyczące wielkości i koloru sofy mogą na stałe zachwiać relacjami w rodzinie. Dlatego warto docenić fakt, że projektant pomoże wybrać Ci poszczególne materiały, które będą ze sobą współgrać.

2. Budżet projektu pod kontrolą

Często robiąc remont zakładamy sobie jakiś budżet na ten cel, a jeszcze częściej się go nie trzymamy. Przygotowując projekt mamy kontrolę nad materiałami i wyposażeniem, które zamierzamy kupić. Projektant doradzi nam w co warto zainwestować, na czym można oszczędzić i pomoże dobrać elementy z różnych półek cenowych. Oczywiście, budżet projektu nigdy nie będzie w stu procentach do przewidzenia, ponieważ bardzo często w czasie remontu wyskakują niespodziewane koszty. Natomiast, różnica pomiędzy założeniami a rzeczywistością będzie mniej bolesna.

3. Zasady ergonomii i funkcjonalność wnętrz

Jedną z najbardziej wartościowych rzeczy, których nauczyłam się podczas kursu projektowania wnętrz były zasady ergonomii. Naprawdę nie zdawałam sobie sprawy, że są specjalne wartości, które określają w jakich odległościach i wysokościach umieszczać przedmioty we wnętrzu, aby można było się w nim swobodnie poruszać. Dodatkowo, zwykłe przestawienie dwóch elementów w łazience czy kuchni może zupełnie odmienić miejsce i sprawić, że będzie ono funkcjonalne lub wręcz przeciwnie.

4. Kompleksowo zaprojektowane wnętrze

Polegając na umiejętnościach i wiedzy projektanta będziemy mieli nie tylko ładne i funkcjonalne wnętrze. Dodatkowym atutem będzie dobranie odpowiedniego oświetlenia, dopasowanie kolorów do nasłonecznienia danej przestrzeni, oraz spójność całego projektu. Co więcej, projekt zawierający rzuty techniczne instalacji elektrycznej i sanitarnej oraz przekroje z dokładnymi wymiarami sprawi, że unikniecie przykrych niespodzianek. Na przykład, takich jak ta, że jedyne gniazdko w całym pokoju wypada za szafą lub “zdobi” centralną ścianę pokoju.

5. Inny punkt widzenia

Bardzo często urządzając na nowo powierzchnię, w której mieszkaliśmy wcześniej, mamy tendencję do powielania schematów. Niestety, często tych złych, np. umiejscowienie zlewu i kuchenki obok siebie, bez kawałka blatu pomiędzy. Współpraca z projektantem daje możliwość spojrzenia na wnętrze z innej strony oraz wykorzystania danej przestrzeni w sposób, jaki nigdy nie przyszedłby nam do głowy.

Zgadzacie się z powyższym, czy macie inne zdanie na ten temat? Zachęcam do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami ze współprac z projektantami i architektami.

P.S. Jeśli moje argumenty do Was nie przemawiają, zapraszam do odwiedzenia tego profilu na facebooku. ;)

No Comments

    Leave a Reply