Porady VSNRY Design VSNRY DESIGN

Ład w ładnym mieszkaniu – jak je urządzić, żeby mało sprzątać?

11 kwietnia, 2020

W szale przedświątecznych porządków lub w codziennej rutynie na pewno niejeden z Was pomyślał, że gdyby miał mniejsze mieszkanie, to na pewno miałby mniej sprzątania. Jestem przekonana, że do takich wniosków doszli nie tylko posiadacze powierzchni 200-300m2, ale także Ci, którzy na codzień zajmują o wiele mniejsze przestrzenie. Jaka jest recepta na stały ład w mieszkaniu i czy to jest w ogóle możliwe?

Jeżeli nie korzystacie z usług sprzątania lub nie jesteście urodzonymi pedantami to na pewno regularne porządki są dla Was zmorą. Co więcej, spędzanie kilku godzin w tygodniu wykonując tę czynność może być naprawdę frustrujące, zwłaszcza, gdy dysponujemy ograniczonym czasem wolnym. Odpowiednia aranżacja mieszkania pozwala na utrzymanie wizualnego ładu i ułatwia regularne porządki. Jak urządzić mieszkanie tak, żeby było nie tylko ładne, a przy okazji miało też ład?

Zagospodarowanie powierzchni

Stwierdzenie “gdybym miał mniejsze mieszkanie, miałbym mniej sprzątania” jest prawdziwe, ale tylko częściowo. Owszem, więcej metrów kwadratowych przekłada się na więcej odkurzania, czy większą liczbę okien, ale tak naprawdę to aranżacja wnętrza decyduje o tym, ile czasu poświęcimy na jego uporządkowanie. Kluczowy jest dobór odpowiednich mebli. Te robione na wymiar pozwolą nam na wypełnienie przestrzeni w 100% co optymalizuje przestrzeń do przechowywania, a także likwiduje potencjalne zakurzone miejsca. Jest to niezwykle ważne w mieszkaniach alergików.

Kolejnym istotnym parametrem jest liczba otwartych półek. To właśnie one są ulubionym miejscem do ustawiania bibelotów, na których gromadzą się warstwy kurzu. W moich projektach staram się ograniczyć je do minimum. Jeżeli się na nie decyduję, to zalecam ustawianie na nich tylko ograniczonej, zaplanowanej kompozycji. Oprócz osadzającego się brudu, przypadkowe przedmioty mogą zaburzyć całą aranżację, a ich nadmiar – przytłoczyć. Warto zwrócić uwagę także na kształt mebli – frezy, ozdobne uchwyty czy profilowane nóżki będą zwiększać czas sprzątania.

Materiały

Większość osób, które zajmuje się projektowaniem wie, że nie każdy materiał jest łatwy w utrzymaniu czystości na codzień. Do tych naprawę trudnych należy przede wszystkim połączenie białych płytek podłogowych z białymi fugami. Na zdjęciach prezentuje się ono naprawdę imponująco, ale na codzień to istny koszmar. Na białych płytkach widać każdy pyłek, a białe fugi z czasem tracą świeżość.

Kolejnym koszmarem pedanta jest czarna armatura łazienkowa i kuchenna – regularny kontakt z wodą powoduje powstawanie białych zacieków z kamienia. To samo tyczy się ciemnych blatów kuchennych i łazienkowych. Pozostając w tematyce blatów (mebli i stołów) oraz wody, należy uważać na te wykonane z drewna. Woda oraz gorąca temperatura powoduje pozostawanie na nich plam, a one same wymagają regularnego olejowania.

Lustra, szyby i meble na wysoki połysk dodają wnętrzu elegancji i światła, ale są one prawdziwym koszmarem w codziennym użytkowaniu. Kurz jest wyjątkowo mocno widoczny na ich powierzchniach, a dodatkowo “ozdabiają” je odciski palców. Nie znaczy to, że należy kompletnie z nich zrezygnować. Chodzi przede wszystkim o to, by decydować się na nie świadomie, zdając sobie sprawę z konsekwencji ich wyboru.

Dodatki

Jeżeli chcemy ograniczyć miejsca, a których gromadzi się kurz warto zachować powściągliwość w dodatkach. Każdy zawieszony obraz, postawiony wazon czy kwiatek to dodatkowy czas poświęcony na sprzątanie oraz miejsce, w którym mieszka kurz i roztocza. Jeżeli posiadacie imponującą kolekcję książek czy porcelany, warto pomyśleć o witrynie. Za zamkniętymi drzwiami kurz będzie gromadził się o wiele wolniej.

Alergicy powinni zwrócić uwagę na liczbę tekstyliów we wnętrzu. Dywany i poduszki można ograniczyć, a zasłony i firanki wyeliminować na rzecz innych aranżacji okiennych. Tapicerowane łóżka, krzesła oraz sofy gromadzą ogromne ilości kurzu, dlatego warto rozważyć wykonanie ich np. ze skóry, która jest o wiele łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

Nieszablonowym podejściem do zminimalizowania powierzchni gromadzących kurz jest odpowiednie oświetlenie. Zastosowanie oświetlenia w postaci punktów i listew świetlnych zamiast lamp wiszących, stojących czy kinkietów to rozwiązanie, które ułatwi codzienne porządki.

Ład

Bardzo istotną kwestią w zachowaniu ładu na codzień jest nadanie rzeczom ich własnego miejsca. Takie rozwiązanie, nawet przy dużej liczbie posiadanych przedmiotów, pozwoli na opanowanie przestrzeni. Jeżeli dana rzecz zostaje zawsze odłożona w to samo miejsce, to nie tylko wiemy, gdzie jej szukać, ale także ograniczamy częstotliwość generalnych porządków w domu. Niemniej jednak, warto przeprowadzić je conajmniej 2 razy w roku – na wiosnę i jesienią. Taka zmiana w garderobie ułatwi kompletowanie codziennych stylizacji, a także pozwoli na regularny przegląd rzeczy i redukowanie ich ilości.

Z pomocą przychodzą nam nowoczesne systemy wyposażenia szaf i mebli kuchennych, które ułatwiają gromadzenie i odpowiednie segregowanie tego, co posiadamy. W kuchni poniżej blatu kuchennego najlepiej sprawdzą się szuflady, które dają możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni i łatwego dostępu. Wąskie, niewymiarowe powierzchnie to dobre miejsce na systemy typu cargo, a szafki narożne – na dedykowane im rozwiązania np. magic corner. Garderobę, oprócz klasycznych drążków i półek, warto wyposażyć np. w wieszak na spodnie czy szufladę na paski i akcesoria.

W zachowaniu ładu w domu kluczowa jest systematyczność i konsekwencja. Tylko takie podejście w połączeniu z odpowiednią aranżacją dopasowaną do potrzeb da zadowalające efekty.

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply