Materiały we wnętrzach VSNRY DESIGN

Eleganckie aksamity i delikatne jedwabie – tkaniny we wnętrzu

30 października, 2019

Tkaniny stanowią element wnętrz, niemal równie istotny jak meble. Oprócz oczywistych walorów estetycznych spełniają także inne funkcje we wnętrzu. Dlaczego warto użyć tekstyliów w swojej aranżacji i jak je dobrze łączyć? – przeczytasz w tym artykule.

Tkaniny we wnętrzu 

Tkaniny są ważnym elementem wnętrza, który wraz z meblami i kolorystyką budują całą aranżację. Bez nich większość pomieszczeń byłaby po prostu zbyt surowa i niefunkcjonalna. Trudno wyobrazić sobie życie w mieszkaniu bez sofy czy bez tekstyliów w sypialni. Tkaniny przede wszystkim ozdabiają wnętrza, ale dodatkowo, pełnią one także inne funkcje: poprawiają akustykę, chronią przed nadmiarem światła, dodają komfortu. Wybierając  materiały do danego wnętrza należy kierować się kolorem, fakturą i rodzajem materiału. To wszystko razem daje nam unikalną mieszkankę, która buduje całą kompozycję. Dlatego bardzo istotna jest znajomość rodzajów i właściwości tkanin, tak aby odpowiednio dobierać i wykorzystywać je w aranżacjach.

Niektóre materiały wymagają specjalnego traktowania, inne odpowiedniego przygotowania, a jeszcze inne, niekoniecznie dobrze sprawdzą się w danej roli. Wybierając tkaniny tapicerskie powinniśmy sprawdzić czy spełniają one określone kryteria, m.in. ścieralność, utratę barw, supełkowanie  czy odporność na zaciąganie i wytrzymałość. Nie należy zapominać jednak, że w aranżacji wnętrz główną rolę odgrywa estetyka, dlatego ten czynnik powinien być dla nas równie ważny. Na myśl nasunąć się może pytanie, czy w doborze tkanin do wnętrz należy kierować się przede wszystkim praktycznością czy wyglądem. Obecnie, technologia włókiennicza jest na takim poziomie, że jesteśmy w stanie znaleźć materiał, który będzie spełniał określone kryteria bez potrzeby rezygnowania z estetyki.Dodatkowo, nieograniczona mnogość kolorów i faktur przy stosunkowo małym nakładzie pracy i kosztów sprawia, że tekstylia stanowią najłatwiejszy sposób na metamorfozę wnętrz.

Tapicerowane meble 

Niezależnie od stylu w jakim urządzone jest wnętrze, większość z nas posiada tapicerowane meble, takie jak sofy, fotele, krzesła czy łóżka. W ostatnim czasie tapicerowanie przeżywa swoisty renesans. Bardzo popularne stało się odświeżanie starych mebli, czy przerabianie znanych modeli z sieciówek pod swoje potrzeby. Tapicerowanie daje szerokie możliwości personalizacji mebli, wykorzystując ciekawe tkaniny. Gdy postawimy na nieoczywisty wzór, który pozornie nie pasuje do mebla możemy stworzyć element, który zrobi nam całą aranżację. 

W ostatnim czasie popularność zyskują tapicerowane ściany. Jest to ciekawa alternatywa dla klasycznych tapet, która dodatkowo wygłusza i ociepla pomieszczenie. Początki ubierania ścian w tekstylia w Europie sięgają czasów średniowiecznych, gdy wieszano na nich tzw. tapiserię czyli tkaninę dekoracyjna naśladująca obraz, utkaną na podstawie szkiców malarskich. Tapiserie znane są nam między innymi pod pojęciami arrasów czy gobelinów. Co ciekawe, technika ta znana była już w starożytnym Egipcie.Współcześnie tekstylne ściany mogą przybierać różne formy, od materiałowych tapet aż po panele tekstylne. Takie rozwiązanie nadaje charakteru wnętrzu, ale jest stosunkowo niepraktyczne: nie jest odporne na zabrudzenia oraz może gromadzić kurz.

Dekoracje okienne i dodatki

Najpopularniejszym sposobem wykorzystywania tkanin we wnętrzach są dekoracje okienne i dodatki. Wiele osób decyduje się na zastosowanie zasłon lub firan. Coraz bardziej popularne stają się rolety rzymskie, które mogą zastąpić oba elementy, w zależności od wybranego materiału, dodatkowo nadając wnętrzu charakteru. 

Dodatki w postaci tekstyliów takie jak poduszki, koce, dywany ocieplają wnętrze i dopełniają aranżację. W zależności od liczby zastosowanych elementów, rodzajów materiałów, faktur i kolorów można stworzyć konkretną aranżację. Zachowując umiar w ilości i kolorystyce tworzymy zimne, minimalistyczne wnętrze, w którym faktura materiału odgrywa główną rolę. Dla kontrastu, bardzo kolorowe tkaniny zastosowane na różnych powierzchniach dadzą efekt folku lub etno. Wybierane dodatki mają równie istotne znaczenie co meble w stylizowaniu danego wnętrza, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę.

Łączenie materiałów 

Decydując się na zastosowanie wielu tkanin we wnętrzu warto wiedzieć jak je łączyć. Podstawą jest odpowiednie zestawienie gatunków materiałów. Z doświadczenia polecam wybierać materiały, które są zbliżone do siebie pod względem stylu. Len i grubo tkana bawełna dobrze skomponują się z jedwabiem. Ten z kolei będzie dobrze wyglądał w eleganckich stylizacjach razem z welurem i aksamitem. W przypadku gładkich materiałów o podobnej fakturze warto kierować się wskazówkami łączenia kolorów, o której pisałam w jednym z poprzednich artykułów. Ciekawym rozwiązaniem może być też odwrotna sytuacja, gdzie zastosujemy podobną kolorystykę, ale różne faktury tkanin. Sprawdzi się ono przede wszystkim w eleganckich wnętrzach. 

Inny klucz, jakim możemy się kierować przy doborze tkanin to wybieranie wzorów posiadających punkt wspólny np. motyw lub kolor. Jeżeli jednak planujemy postawić na bardziej wyszukane wzory należy być nieco bardziej uważnym w ich łączeniu. Istotne jest, aby motywy na tkaninach pochodziły z podobnych światów, w przeciwnym wypadku połączenie może nie być udane  – np. polne kwiaty i panterka niekoniecznie stworzą zgrany duet. Oczywiście, jeżeli chcemy stworzyć eklektyczne wnętrza, to warto eksperymentować z nieoczywistymi połączeniami, ale takie zabiegi wymagają wyczucia i doświadczenia w tym zakresie.

Metamorfoza wnętrza

Tekstylia są najłatwiejszym sposobem na zmianę wnętrz. Nie wymagają one remontów i są stosunkowo proste porównaniu do innych. Jeżeli aranżacje szybko nam się nudzą i lubimy na bieżąco je zmieniać, warto zainwestować w neutralną bazę i regularnie wymieniać tkaniny. Dodatkowo, gdy planujemy jakąś większą zmianę kolorystyczną we wnętrzu, ale nie jesteśmy pewni jak będziemy się czuć w takim otoczeniu, polecam kupić poduszkę lub koc w takim kolorze i wypróbować.

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply