Style we wnętrzach VSNRY DESIGN

Wnętrze w stylu marynistycznym

15 maja, 2019

Do dziś pamiętam swoje pierwsze wakacje nad Morzem Bałtyckim w Kołobrzegu. Miało być pięknie: słońce, plaża i zamki z piasku. Niestety pogoda nie dopisała – przez cały tydzień lało i wiało, a o opalaniu nawet nie było mowy. Miałam wtedy 7 lat i w pamięć zapadł mi obraz sztormów i statków cumujących w porcie. Po dziś dzień pochmurne i deszczowe dni cieplejszej połowy roku przywodzą mi na myśl tamto miejsce, a wraz z nim styl marynistyczny.

Styl marynistyczny we wnętrzach

Nie do końca jasne jest, jak styl marinistyczny pojawił się we wnętrzach. Prawdopodobnie miało to związek w rozpowszechnieniem się mody na stroje marynarskie w latach 20. i 30. XX wieku. Inspiracje morskim klimatem na stałe przeniosły się do wnętrz i stały się ponadczasowym hitem, na bazie którego wyrosły dwie stylistyki: styl Hamptons i styl marynistyczny, zwany także marynarskim. O tym pierwszym opowiem przy innej okazji, natomiast w tym poście skupię się na drugim.

Kolory

Mówiąc o stylu marinistycznym nie można pominąć kolorystyki. Jest to jeden z niewielu stylów, gdzie bazą całej aranżacji jest zastosowanie odpowiednich barw. Tutaj króluje biel i granat, w szczególności jako charakterystyczne marynarskie pasy. Dodatkowo, uzupełnienie stanowi intensywna czerwień, brązy i piaskowe kolory oraz odcienie niebieskiego.

Materiały

Styl marynarski to przede wszystkim naturalne materiały. Wsród tkanin przeważają sploty bawełniane i lniane oraz sznurki. Meble są najczęściej drewniane, zachowane w naturalnym kolorze brązu lub bielone. Marynistyczną aranżację we wnętrzu dopełnią rattanowe fotele i dodatki wykonane z trawy morskiej.

Dodatki

Wnętrze marynistyczne posiada zazwyczaj białą bazę, a główną rolę grają meble i dodatki. To idealny pomysł dla osób kochających dalekie rejsy i nadmorskie krajobrazy. Najczęściej spotykanymi dodatkami są muszle i koralowce oraz ozdoby wykonane ze sznurków. W domu prawdziwych pasjonatów żeglarstwa nie może zabraknąć kompasu, mapy czy koła ratunkowego w stylu vintage. Świetnie się sprawdzą się też skrzynie rodem z pirackiego statku, butelki, ster czy hamak zrobiony z żagla.

Inspiracje

Poniżej prezentuje moje pomysły na zaaranżowanie wnętrza w stylu marinistycznym bazując na asortymencie sklepu IKEA. Dodatki w tym klimacie znajdziecie też w HM Home, Zara home i innych.

1. Lampa: HEKTAR, ikea.pl
2. Rama łóżka: KOPARDAL, ikea.pl
3. Komoda: HEMNES, ikea.pl
4. Fotel: BYHOLM, ikea.pl
5. Pościel: SÅNGLÄRKA, ikea.pl
6. Poszewka: GURLI, ikea.pl
7. Poszewka: GURLI, ikea.pl
8. Budzik: DEKAD, ikea.pl

1. Lampa: OTTAVA, ikea.pl
2. Sofa: GRÖNLID, ikea.pl
3. Fotel: STRANDMON, ikea.pl
4. Szafka pod TV: HEMNES, ikea.pl
5. Poszewka: GURLI, ikea.pl
6. Pled: DUNÄNG, ikea.pl
7. Dywan: TÖRSLEV, ikea.pl
8. Lampion: BORRBY, ikea.pl

Mam nadzieję, że spodobał Wam się ten wpis. Dajcie znać, co sądzicie o stylu marynarskim, czy urządzilibyście wnętrze w te sposób. Czy podobają Wam się moja aranżacje? Co byście zmienili lub dodali? Piszcie.

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply