Style we wnętrzach VSNRY DESIGN

Styl skandynawski – ciepły powiew z zimnej północy

21 sierpnia, 2019

O stylu skandynawskim słyszeli już chyba wszyscy. W ostatnich latach osiągał szczyt popularności i pomimo rosnącego zainteresowania amerykańskimi inspiracjami, wciąż pozostaje w czołówce ulubionych aranżacji Polaków. Jeżeli myślicie, że o wnętrzach skandynawskich powiedziano już wszystko, zdecydowanie powinniście przeczytać ten artykuł.

Styl skandynawski kompletnie zreolucjonizował wnętrza Polaków. Jestem skłonna założyć się, że każdy z Was zna kogoś, kogo mieszkanie urządzone jest w ten sposób. A jeżeli nie, to na pewno widzieliście te aranżacje w sklepie IKEA, który swoje wzornictwo opiera w dużej mierze na tym stylu. W powszechnym rozumieniu odnosi się on do wnętrz inspirowanych skandynawskimi aranżacjami, które charakteryzują proste meble, oszczędność dodatków, jasne kolory i drewno. Osobiście uważam, że określenie to jest wielokrotnie nadużywane i często mylone ze stylem nowoczesnym. Co więcej, pojawia się sporo projektów bazujących na tej stylistyce, ale posiadające też inne inspircje. Dlatego właśnie warto zastanowić się nad tym, czym faktycznie jest ten styl.

Charakterystyka

Styl skandynawski, jak sama nazwa wskazuje, narodził się w Skandynawii. Lokalizacja ta charakteryzuje się małym kątem padania słońca oraz ostrzejszym, niż ten znany w naszej szerokości geograficznej, klimatem. Dlaczego wspomniałam własnie o geograficznym aspekcie? Styl ten dobrze sprawdza się w miejscu, gdzie jest mało światła słonecznego (jasna kolorystyka), oraz niskie temperatury (materiały i dodatki ocieplające wnętrze). Co więcej, ten styl charakteryzują praktycze rozwiązania. Zapomnijcie o ozdobnych ławeczkach, lustrach w dziwnych kształtach i fikuśnych konsolach! Ten styl to przede wszystkim wygoda i praktyczne rozwiązania nawiązujące do szwedzkiego słowa “lagom” czyli coś co jest dokładnie takie jakie powinno być, ani za małe, ani za duże. Wnętrza powinny być jasne i przestronne i foremne, ponieważ właśnie to sprzyja komfortowi życia i utrzymaniu porządku. Dlatego planując wnętrze w tym stylu już teraz pozbądźcie się niepotrzebnych przedmiotów.

Materiały i kolory

Skandynawia zachwyca naturą, tak jak i skandynawskie wnętrza. Jasna paleta kolorów, bazująca na bielach i szarościach z pastelowymi akcentami. Do tego surowe lub bielone drewno (świerk i sosna), które ocieplają wnętrze i dodają mu przytulności. Ważny aspekt stanowią naturalne tkaniny. Lniane zasłony, bawełniana pościel czy wełniane koce grają pierwsze skrzypce w skandynawskiej aranżacji.

Meble i dodatki

Jak wspominałam wyżej, to aranżacja, która bazuje na prostocie i inspiracjach płynących z natury. Meble mają proste, praktyczne formy. Często spotykane są meble na nóżkach, które dodają lekkości masywnym geometrycznym formom. Natomiast te tapicerowane mają proste formy i naturalne obicia w jasnych kolorach. Nieskomplikowane kształty nadają im niewymuszonej elegancji, która dobrze komponuje się z resztą wnętrza. Popularnym motywem na ścianach są plakaty przedstawiające skandynawskie krajobrazy i typową dla tych terenów faunę i florę. Dodatkowym elementem ozdobnym są dodatki z miedzi, drewna, szkła i porcelany. W prawdziwym wnętrzu skandynawskim nie może zabraknąć prostego kominka. Niestety nie każdy z nas może pozwolić sobie na to udogodnienie.

Inspiracje

1.Fotel, STRANDMON, ikea.pl
2.Komoda, BJÖRKSNÄS, ikea.pl
3.Pled, JENNYANN, ikea.pl
4.Poszewka, SÖTHOLMEN, ikea.pl
5.Lampka biurkowa, ARÖD, ikea.pl
6.Kubek, IKEA 365+, ikea.pl

1.Lampa wisząca, SKURUP, ikea.pl
2.Sofa, BASTUBO, ikea.pl
3.Poduszka, ANNEBET, ikea.pl
4.Stolik, LISABO, ikea.pl
5.Kubek, FÄRGRIK, ikea.pl

Styl skandynawski przemawia do mnie, ale tylko w jego czystej postaci, którą przedstawiłam w artykule. Prawdę mówiąc nie jestem fanką “polskiego wydania” tych aranżacji, które spotykamy w wielu mieszkaniach. Uważam, że w wielu przypadkach znacznie odbiegają one od pierwotnych założeń. Natomiast, ten oryginalny styl skandynawski w swoich aranżacjach widziałabym przede wszystkim w domku nad jeziorem czy pod lasem, gdzie natura łączyłaby się z wnętrzami.

No Comments

    Leave a Reply