Style we wnętrzach VSNRY DESIGN

Klasyczna elegancja ze szczyptą sielanki – styl angielski

26 maja, 2020

Styl angielski, podobnie jak styl prowansalski jest chętnie wybierany do domów, w których inwestorzy chcą stworzyć przytulne, romantyczne wnętrze w pastelowych kolorach. W dzisiejszym artykule skupimy się na pierwszym z nich.

Nie jestem fanką romansów, nie przepadam też za powieściami, a w mojej biblioteczce ze świecą szukać czegoś wychodzącego poza kategorię popularno-naukową, bądź biografie. Niemniej jednak szczególne miejsce w moim sercu ma kilka pozycji literatury anglojęzycznej, a jedną z nich są książki Jane Austen, w tym moja ulubiona: Duma i uprzedzenie. Niedawno po raz kolejny powróciłam do ekranizacji tej powieści, której scenografia zainspirowała mnie do przemyśleń na temat stylu angielskiego.

Styl angielski

Pojęcie wnętrza w stylu angielskim może być nieco mylące. Zazwyczaj mówiąc “styl angielski” mamy na myśli styl cottage, czyli romantyczne, pastelowe wnętrza z eleganckimi meblami. Natomiast, pamiętajmy, że Anglia to także mroczne wnętrza szkockich zamków i rezydencji oraz historia kolonialna, która niesie za sobą charakterystyczny dla niej styl.

Charakterystyka

Historia współczesnego stylu angielskiego sięga czasów wiktoriańskich. Swoją formę opiera na wiejskich rezydencjach zamożnej klasy średniej, która w tamtych czasach przeżywała największy rozkwit. Ich zamiłowanie do ornamentyki i przepychu znalazło swoje odzwierciedlenie w kształtującym się wtedy wzornictwie przemysłowym. Styl angielski to mieszanka wielu pozornie sprzecznych ze sobą elementów, które tworzą spójną aranżację o specyficznym klimacie. Ciepłe pastele, kwiatowe wzory i klasyczne meble tworzą dostojne i eleganckie wnętrza, którym daleko do pałacowego chłodu. O domowym charakterze przesądzają także pamiątki rodzinne i bibeloty, które są chętnie eksponowane.

Anglia przez wielu kojarzona jest z ogrodami pełnymi kwiatów i charakterystycznym wzorem kraty. Oba te motywy znalazły swoje odzwierciedlenie także we wnętrzach, razem z klasycznymi pasami oraz tradycyjnymi angielskimi scenkami rodzajowymi, takimi jak: żeglarstwo, gra w polo czy polowanie. Wzory te pojawiają się m.in. na tkaninach, ceramice czy tapetach, które są szczególnie popularne w tym stylu.

Drewno i cegła

Charakterystycznym elementem dekorowania ścian na Wyspach Brytyjskich jest boazeria angielska, czyli drewniana lub drewnopodobna okładzina ścienna do wysokości lamperii, która składa się: z listwy dolnej i górnej, paneli ściennych oraz dekoracyjnego gzymsu zazwyczaj w formie przypominającej sztukaterię. Istotnymi elementami stylu angielskiego są rzeźbione ramy drzwi i okien, drewniane schody oraz dekoracyjne listwy podłogowe i sufitowe. Całość stolarki utrzymana jest zazwyczaj w bieli lub delikatnym beżu, która kontrastuje z drewnianym parkietem.

Salon w stylu angielskim to miejsce do spotkań z rodziną, spokoju, dlatego w aranżacji typu cottage nie może zabraknąć kominka. Ten jest zazwyczaj obłożony czerwoną cegłą, na której umieszcza się rzeźbiony, drewniany portal. Motyw cegieł powtórzony jest często w kuchni lub łazience, gdzie wykorzystuje się kafle o tym kształcie.

Meble i Dodatki

Decydując się na aranżację w tradycyjnym brytyjskim stylu musimy zwrócić szczególną uwagę na dobór mebli. Meble skrzyniowe i tapicerowane powinny być wykonane z drewna i mieć klasyczną formę. Dopuszczalne są frezowania, i gięte elementy, ale nie powinny one zaburzać odbioru mebla. Całość powinna stanowić dostojną, spójną kompozycję. Takie elementy mają zazwyczaj duże gabaryty, dlatego aranżacja ta sprawdzi się raczej w dużym domu lub mieszkaniu. Na małych przestrzeniach może ona okazać się niemałym wyzwaniem.

Angielskie ogrody znajdują swoje odzwierciedlenie w wnętrzu nie tylko w postaci kwiatowych motywów. Przełamaniem dla dostojnych drewnianych elementów są meble w stylu ogrodowym. Ratanowe fotele, czy plecione bujaki to ciekawy akcent, który dodaje romantycznego uroku. Za to w angielskiej sypialni pojawiają się ozdobne, gięte metalowe ramy łóżek.

Kolory i materiały

Styl angielski to przede wszystkim biel i pastele, takie jak beż, błękit, róż, żółć czy delikatna zieleń. Mocniejsze kolory wykorzystywane są zazwyczaj w akcentach, nie dominują, ale nadają aranżacji odrobinę charakteru. Delikatną kompozycję przełamują również drewniane elementy, w klasycznym lub ciemnym kolorze. Jasne drewno spotykane jest dużo rzadziej.

Tkaniny są niezwykle ważne w tej aranżacji, dlatego, że ocieplają wnętrze. Chłód klasycznych mebli i bogato zdobionej stolarki łączy się z mięsistymi materiałami. Grube zasłony, poduchy i pledy wykonane z bawełny lub wełny tworzą domową atmosferę, która jest kwintesencją stylu cottage.

1.Biurko WHITE CLASSICS, strefalivingu.pl
2.Witryna LIATORP, ikea.pl
3.Fotel Unique, dekoria.pl
4.Pled INGABRITTA, ikea.pl
5.Lampa stołowa MANSION, liderlamp.pl
6.Poszewka Kinga, dekoria.pl

1.Krzesło AGEN, ikea.pl
2.Szafka nocna Mary, dekoria.pl
3.Rama łóżka, LEIRVIK, ikea.pl
4.Komplet pościeli JÄTTELILJA, ikea.pl
5.Poszewka Kinga, dekoria.pl
6.Budzik DEKAD, ikea.pl

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply