Style we wnętrzach VSNRY DESIGN

Klasa i luksus – Styl nowojorski

31 lipca, 2019

Styl nowojorskich apartamentów powoli wkrada się do polskich domów, a szlachetne materiały, drewniane parkiety, kamienne blaty i sztukateria stają się obiektem pożądania. Czym jeszcze charakteryzuje się styl nowojorski? Przeczytasz w tym artykule.

Styl nowojorski to kwintesencja amerykańskiego wnętrzarstwa, który rządzi w domach i apartamentach, w szczególności tych na Manhattanie. To właśnie na nim bazuje styl Hamptons, o którym pisałam w jednym z poprzednich wpisów. Wnętrza te cechuje przede wszystkim przestrzeń – są bardzo przestronne i wysokie oraz dobrze oświetlone. Jest to kwintesencja tego, co przychodzi nam na myśl słysząc słowo “penthouse”.

Charakterystyka

Styl nowojorski należy do eleganckich aranżacji wnętrz, które można określić nowoczesną klasyką. Cechę charakterystyczną stanowi połączenie aranżacyjnego rozmachu z prostymi formami. Pierwsze skrzypce grają tutaj faktura, kolor, spójna kolorystyka, a także klasyczne i równocześnie zachowawcze w swojej formie meble. To właśnie jakość wykorzystanych materiałów stanowi kwintesencję tego stylu nadając mu niepowtarzalny szyk i klasę. Dodatki i ozdoby występują jedynie w postaci akcentów. Częstym motywem dekoracyjnym ścian są sztukaterie i lamperie. Ponadto, bardzo ważny jest tutaj podział stref, szczególnie w pokoju dziennym. Część wypoczynkowa, jadalnia i kuchnia są od siebie wydzielone poprzez odpowiednie ustawienie mebli, światło i podłogę np. płytki lub dywan.

Kolorystyka

Styl nowojorski bazuje na spokojnej kolorystyce, która stanowi idealne tło do klasycznych dodatków. Mocne kolory są trzymane w ryzach poprzez proste formy, przez co wnętrze staje się spójne i eleganckie. Paleta kolorów bazuje na zimnych odcieniach beżu, szarości, granatu, bieli i czerni, a w dodatkach występują też złoto i srebro.

Materiały

Ważnym elementem stylu nowojorskiego są materiały i faktury. Podłogi zdobią drewniane parkiety ułożone klasycznie lub w jodełkę, a także piękne kamienie, np. marmur. Meble tapicerowane obite są mięsistymi materiałami i często dodatkowo pikowane, np. meble typu Chesterfield. Ponadto, wiele dodatków ma niklowane elementy, np. uchwyty szaf lub podstawy lamp. Charakterystycznym wzorem dla stylu nowojorskiego jest marokańska koniczyna. Wzór ten występuje najczęściej na poduszkach i dywanach. Wzór ten możecie zobaczyć na kolażu nr 01, pod numerem 5.

1.Sofa Chesterfield z aksamitu Gladis, westwingnow.pl
2.Lustro ścienne Spencer, westwingnow.pl
3.Wózek barowy Ben, westwingnow.pl
4.Lampa stołowa Gabor, westwingnow.pl
5.Poszewka na poduszkę Lana, westwingnow.pl
6.Wazon ze szkła dmuchanego Hedria, westwingnow.pl

1.Ławka Mia, westwingnow.pl
2.Konsola z marmuru Gleam, westwingnow.pl
3.Lustro ścienne Lily, westwingnow.pl
4.Lampa stołowa Brooklyn, westwingnow.pl
5.Poszewka na poduszkę z aksamitu Betty, westwingnow.pl

Co sądzicie o stylu nowojorskim? Dajcie znać! Ja jestem jego wielką fanką i to właśnie on był motywem przewodnim mojej pracy dyplomowej.

No Comments

    Leave a Reply