Style we wnętrzach VSNRY DESIGN

Dom jako oaza – Cocooning

30 maja, 2019

Coraz wiekszymi krokami zbliża się do nas lato, temperatura wzrasta, a słońce świeci nawet do późnych godzin. Letnia atmosfera, tak bardzo lubiana i wyczekiwana przez wielu z nas, może być czasami męcząca. Upał i żar lejący się z nieba oraz pęd życia sprawia, że we wnętrzach szukamy schronienia i odpoczynku. Odpowiedzią na te potrzeby są aranżacje w stylu cocooning.

Cocooning (ang. cocoon – kokon) to tendencja w urządzaniu wnętrz, która w 2018 roku na nowo zyskała popularność i także w tym sezonie jest widoczna w trendach wnętrzarskich. Za początek tego trendu można przyjąć lata 90, gdzie budowano domy z daleka od miast i skupisk ludzi, aby maksymalnie odciąć się od życia społecznego. 

Dzisiejszy cocooning to przede wszystkim relaks. Wnętrze, w którym dobrze się odpoczywa oraz nie pobudza nas ono nadmiarem kolorów i wzorów. To miejsce, gdzie odczuwamy przyjemnośc z izolacji od świata zewnętrzenego i nieustającego pędu dookoła. W zamierzeniu, przestrzenie te są zlokalizowane nad jeziorem czy blisko lasu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzić takie miejsce we własnym domu i rozkoszować się nim.

Kolory i materiały

Cocooning to przede wszystkim naturalne materiały: len, bawełna, trawa morska, rattan, bambus i surowe drewno. Proste faktury, naturlane sploty, które same w sobie stanowią dekorację. Brak jest tutaj dodatkowych ozdobników, piękno znajdujemy w prostych, miękkich formach, które wprowadzają spokój i harmonię do wnętrza. 

Kolorami takiego wnętrza są biele, beże i kolory ziemi. Brak tu kontrastowych, czystych kolorów, które mogłyby pobudzać nasz umysł. To wnętrze, które ma być harmonijne i wyciszać nasze myśli. Świetnie sprawdzą się tutaj wszelkiego typu „brudne biele” od ecru, kremy poprzez lekkie, ale niezbyt zimne szarości. Do tego eleganckie i harmonijne beże. Mocniejsze akcenty mogą stanowić ziemiste brązy, przypominające suchą ziemię i zgaszone, rozbieone zielenie, kojażące się z wysuszonym sianem. 

Aranżacja

Urządzając wnętrze w trendzie cocooningu pamiętajmy o jego pierwotym przeznaczeniu – odcięciu się od świata zewnętrzengo. Dobrze sprawdzi się on w miejscu, gdzie chcemy odpocząć, np sypialni czy cichym salonie, a może przytulnej bibliotece. Taka aranżacja nie uwzględnia telewizora czy sprzętów elektronicznych. Dlatego, jeśli koniecznie chemy, aby znalazły się one w takim miejscu, najlepiej jest dyskretnie je ukryć, aby nie stanowiły one centralnego punktu. Jeśli dysponujecie w domu dodatkowym pomieszczeniem i nie macie na niego pomysłu, warto w nim stworzyć właśnie taką oazę. Gwanatuję Wam, że to miejsce w którym naprawdę odpoczniecie – nie bez przyczyny salony spa bazują właśnie na takich aranżacjach.

Inspiracje

1.Fotel z poduszką, STOCKHOLM 2017, ikea.pl
2. Rama łóżka, BJÖRKSNÄS, ikea.pl
3. Sofa, FÄRLÖV, ikea.pl
4. Lampa, SINNERLIG, ikea.pl
5. Lampa podłogowa, KNIXHULT, ikea.pl
6. Dywa, ÖVERALLT, ikea.pl

1.Kosz, SNIDAD, ikea.pl
2. Pościel, PUDERVIVA, ikea.pl
3. Kosz, FLÅDIS, ikea.pl
4. Poduszka, VÄNDEROT, ikea.pl
5. Pled, JENNYANN, ikea.pl
6. Świeczka, SINNLIG, ikea.pl
7. Lustro, STOCKHOLM, ikea.pl

Jak podoba Wam się ten trend? Czy urządzilibyście wnętrze w takim stylu? Dajcie znać!

1 Comment

  • Reply
    Metamorfoza wnętrza na lato – VSNRY DESIGN
    27 grudnia, 2019 at 4:27 pm

    […] Dla wszystkich szukających letnich inspiracji polecam wpis o stylu marynarskim, stylu Hamptons i Coconingu. Dodatkowo podzielcie się, jakie są Wasze sposoby na letnie metamorfozy […]

Leave a Reply