Style we wnętrzach VSNRY DESIGN

Art Deco – elegancja i wyrafinowanie w praktycznym wydaniu

1 marca, 2020

Pomimo, że Art Deco powstało prawie 100 lat temu, to nadal jest to styl, który jest synonimem luksusu i powoli wraca do łask. Koniecznie przeczytajcie o aranżacji, którą miała w swoim domu Coco Chanel i wiele innych gwiazd tamtego okresu.

Lata 20, lata 30

“Lata 20 lata 30 kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem” śpiewała Ludmiła Warzecha, tymczasem rok 2020 dumnie rozpoczyna lata 20 XXI wieku. Do niedawna mówiąc czy słysząc określenie”lata 20″ mieliśmy na myśli lata 20 poprzedniego wieku, które zasłynęły w historii świata, jako przełomowy okres. Rewolucja nastąpiła wtedy w wielu aspektach życia społecznego i kulturalnego a w cieniu przemian społecznych i echa pierwszej wojny światowej rozwijało się Art Deco. Styl, który znajdziemy w architekturze, sztuce, modzie i oczywiście w architekturze wnętrz, o której mowa będzie w dzisiejszym artykule.

Art Noveau kontra Art Deco

Art Deco powstało w opozycji do popularnej od końca XIX secesji, zwanej też Art Noveau. Jej ideą była stylowa jedność sztuki, we wszystkich dziedzinach, dlatego charakterystyczne dla Art Noveau: miękka, falista linia, przypadkowość i asymetria, widoczne były nie tylko w malarstwie, ale także architekturze i ornamentyce. O ile jedność sztuki została zachowana w Art Deco, o tyle charakterystyka tego stylu zmieniła się o 180 stopni w stosunku do secesji.

Art Deco

Art Deco powstało od słów art (fr. sztuka) i décoratif  (fr. zdobniczy), które pochodzą od nazwy wystawy sztuki i przemysłu współczesnego Exposition Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Modernes, która miała miejsce w Paryżu w 1925. To właśnie tam, na szerszą skalę zostały zaprezentowane przedmioty codziennego użytku w stylu Art Deco, takie jak meble czy ceramika zaprojektowanie przez artystów i rzemieślników. Co ciekawe, na wystawie tej można było podziwiać polski pawilon, który wzbudził duże zainteresowanie.

Charakterystyka

Art Deco trudno jest scharakteryzować w kilku zdaniach, ponieważ jest on pełen sprzeczności. To styl, który jest jednocześnie prosty, ale bogaty w akcenty, oparty na geometrycznych kształtach, ale z mnóstwem zaokrągleń i łagodnych krawędzi, elegancki, ale bardzo funkcjonalny. Estetyka nie dominuje tutaj nad funkcjonalnością, a wręcz idąc z nią w parze, tworzy niemal doskonałe w swojej formie i przemyślane w każdym calu przedmioty.

Styl Art Deco to przede wszystkim geometryczne kształty, zaokrąglenia i symetria. Figury geometryczne, takie jak trójkąt, prostokąt i okrąg, stanowią podstawę, dodatkowo są przełamane zaokrąglonymi lub ostro ściętymi krawędziami, oraz charakterystycznym dla Art Deco wzorem przypominającym rozłożony wachlarz lub muszlę.

Kolory i materiały

Niezwykle istotne w stylu Art Deco są materiały i kolorystyka. Oryginalne wnętrza Art Deco z lat 20 ubiegłego wieku bazowały na szlachetnej kolorystyce, głównie czerni i bieli, a także szarości i beżach, Aranżację uzupełniały głębokie czerwienie, ciemna zieleń i granat. Co ciekawe, kolorystyka była dopasowana do funkcji wnętrza, zimne kolory przeznaczone były przede wszystkim do łazienek i sypialni. Dodatkowo, całość ozdabiały złote i srebrne akcenty, stosowane nie tylko w dodatkach, ale także meblach i innych przedmiotach

Materiały odgrywają ogromną rolę w aranżacji Art Deco, ponieważ odpowiednio dobrane, nadają jej elegancji i podnoszą standard. We wnętrzach z tamtego okresu gościło drewno, m.in. heban, dąb, a forniry i politury cieszyły się ogromną popularnością. Innymi szlachetnymi materiałami były kamienie naturalne oraz luksusowe tkaniny.

Art Deco we wnętrzach

Art Deco to przede wszystkim dbałość o szczegóły i umiejętne ich dopasowywanie. Podłogi, ściany czy okna są tak samo ważne jak meble, lampy czy ceramika. Każdy szczegół aranżacji w stylu Art Deco musi być umiejętnie dopasowany, przemyślany i nie może dominować nad resztą. Nie są to wnętrza dla każdego i niekoniecznie sprawdzą się we wszystkich przestrzeniach. To aranżacje dla kogoś, kto ceni sobie elegancję, luksus i ma w sobie coś z ducha tamtych czasów.

Poniżej przedstawiam przykładowe meble i dodatki w stylu Art Deco pochodzące ze sklepu Westwing Now. Jeżeli jesteście fanami tego stylu, koniecznie odwiedźcie Atelier 1925 i zobaczcie kwintesencję stylu Art Deco w meblach i dodatkach, które widzicie na zdjęciu głównym u góry artykułu.

1.Komplet stolików pomocniczych z marmuru Ella, WESTWING COLLECTION, westwing.pl
2.Komoda Linea, ZAGO, westwing.pl
3.Fotel z aksamitu Cara, WESTWING COLLECTION, westwing.pl
4.Lustro ścienne Flower, HD COLLECTION, westwing.pl
5.Kinkiet Omega z wtyczką, GLOBEN LIGHTING, westwing.pl
6.Lampa stołowa Matilda, WESTWING COLLECTION, westwing.pl

1.Lustro ścienne Blade, HD COLLECTION, westwing.pl
2.Fotel z aksamitu Trapezium, EICHHOLTZ, westwing.pl
3.Poszewka na poduszkę z aksamitu Annie, WESTWING COLLECTION, westwing.pl
4.Wózek barowy Loft, KARE DESIGN, westwing.pl
5.Kieliszek do szampana ze szkła dmuchanego Smoke, BROSTE COPENHAGEN, westwing.pl

1.Lustro ścienne Elsa, WESTWING COLLECTION, westwing.pl
2.Fotel z aksamitu Pure Elegance, KARE DESIGN, westwing.pl
3.Wózek barowy Granta, SIMLA, westwing.pl
4.Shaker do koktajli Jolin, BLOOMINGVILLE, westwing.pl
5.Stolik pomocniczy Componibile, KARTELL, westwing.pl
6.Zegar ścienny Sensu, KARLSSON, westwing.pl

No Comments

    Leave a Reply