Moje projekty Porady VSNRY Design VSNRY DESIGN

Wnętrze otwarte na ogród

4 czerwca, 2019

Mówiąc o wnętrzu otwartym często myślimy o salonie połączonym z kuchnią i jadalnią, rzadko do głowy przychodzi nam ogród. To błąd, aranżując pomieszczenie tak, aby to co na zewnątrz było częścią tego co wewnętrze możemy stworzyć niepowtarzalną kompozycję, która o każdej porze roku będzie tworzyć niepowtarzalną aurę, przy której zmiana dekoracji, nie będzie potrzebna.

Po pierwsze ogród

Aby stworzyć wnętrze otwarte na ogród potrzebny nam jest pokój z widokiem na ogród, dla osób mieszkających w bloku alternatywą będzie duże okno z widokiem na zieleń. Dodatkowo, warto, aby ogród był zadbany i zaaranżowany tak, aby to co widzimy było atrakcyjne o każdej porze roku. Najlepiej posadzić iglaki, które zimą będą zielone, krzewy, które wczesną wiosną będą rozkwitać i zapowiadać nadejście ciepłych dni, oraz drzewa, które na jesień zrzucą liście i stworzą złoto-brązową aurę.

Okno na świat

Kiedy ogród jest już gotowy, ważne są okna. Idealną sytuacją są duże ramy do samej podłogi, ale nie każdy z nas je ma. Oczywiście można pokusić się o zmianę okien na większe, ale warto zastanowić się czy ta zmiana nie zaburzy bryły domu od zewnątrz. W większości wypadków operujemy na tym co mamy i musimy z tego wyciągnąć maksimum. Po pierwsze, odsłaniamy okna. Zauważyłam, że wielu z nas ma zamiłowanie, do ciężkich gipiurowych firan, które blokują dostęp światła do pomieszczeń, przez co wiele z nich wydaje się ciemna i ponura, a jednocześnie nie są wystarczająco grube, aby zahamować nadmiar promieni w lecie. Jeśli mamy piękne duże okna, można zostawić je bez ozdób, wtedy ogród będzie jeszcze bardzie widoczny. Natomiast w sytuacji, gdy czujemy, że wygląda to łyso lub okna są nieregularne, warto pomyśleć o czymś lżejszym. W takiej roli sprawdzą się: roleta rzymska, drewniane żaluzje, podciągnięte do wysokości zasłaniającej górną ramę i fragment szyby, albo zasłony, które ozdobią okno po bokach zapewniając ochronę od słońca.

Wnętrze otwarte na ogród

Wnętrze, w którym widok na ogród stanowi element wystroju powinno być spójne i stonowane. Nadmiernie ozdobne wnętrze w stylu glamour, które będzie konkurować z widokiem za oknem wprowadzi chaos i nie sprawdzi się w tej aranżacji. Bądźmy też oszczędni z kolorami, pozwólmy przyrodzie malować barwy w naszym wnętrzu. Warto postawić na wnętrze zwierające naturalne dodatki, np w stylu skandynawskim, rustykalnym, Hamptons czy angielskim, dobrze będzie wyglądać klasyczne i eleganckie wnętrze, które nie będzie przeładowane ozdobami. Ciekawą kompozycję może stanowić też nowoczesne wnętrze, któremu ogród nada przytulnego charakteru.

Moja aranżacja

Aranżując salon w moim rodzinnym domu, który mogliście oglądać w jednym z poprzednich postów, postanowiłam oprzeć się na kilku motywach przewodnich. Jednym z nich był salon otwarty na ogród. Z okiem usunęłam firanki i postanowiłam ozdobić je roletą rzymską o naturalnym splocie. Dodatkowo, przy parapecie stanęła kanapa, która przysłania grzejniki, dając złudzenie, że ramy sięgają podłogi. Reszta aranżacji jest jasna i stonowana, a element naturalnego splotu z rolet powtarzany jest na krzesłach, bieżniku na stole i drugiej sofie. Widok z okna o każdej porze roku jest niesamowity i niepowtarzalny, można obserwować jak z dnia na dzień przyroda zmienia się na naszych oczach. Dodatkowo ten zabieg świetnie powiększa pomieszczenie, ponieważ wchodząc do pokoju zamiast jednolitej powierzchni firan widzimy zieleń, która ciągnie się przez cały ogród.

Inspiracje wnętrz otwartych na ogród znajdziecie na instastory vsnry.design na instagramie.

No Comments

    Leave a Reply