Porady VSNRY Design VSNRY DESIGN

Przygotuj balkon na lato! – praktyczny przewodnik

18 czerwca, 2019

Gdy lato w pełni, każdy z nas myśli o wypoczynku na świeżym powietrzu. Las, góry, plaża czy jezioro to nasze wymarzone destynacje. Jeśli nie masz czasu na wyjazd na wakacje, nie przejmuj się – idealne miejsce na relaks w promieniach słońca może znaleźć się na Twoim balkonie! Wystarczy, że odrobinę o niego zadbasz.

Większość balkonów, które mijam idąc ulicami Warszawy niczym nie przypomina miejsca do wypoczynku. Zazwyczaj to coś w rodzaju składziku na niepotrzebne rzeczy lub suszarnia. Niechęć do aranżacji balkonu tłumaczę sobie tym, że przez większą część roku pogoda nie sprzyja przesiadywaniu na zewnątrz. Niemniej jednak, gwarantuję Wam, że odpowiednie zagospodarowanie tej przestrzeni nawet na niedługi okres jest warte zachodu!

Od czego zacząć

Aranżację balkonu najlepiej zacząć od usunięcia wszyskich przedmiotów. Następnie należy go porządnie wysprzątać i przeprowadzić inwentaryzację. Warto sprawdzić, czy podłoga nadaję się jako baza do aranżacji i w jakim stanie jest barierka. Kolejnym etapem jest dokonanie pomiarów, abyśmy wiedzieli, jaką przestrzenią dysponujemy. Tak przygotowani możemy udać się do sklepu budowlanego. Niemniej jednak, najpierw polecałabym poszukać inspiracji lub skorzystać z tych, które przygotowałam dla Was w dzisiejszym wpisie.

Jak urządzić balkon?

Jeśli podłoga na balkonie jest w złym stanie warto zainwestować w drewniany parkiet lub sztuczną trawę. Oba rozwiązania można dopasować do kształtu i wielkości balkonu. Nastęnie należy wybrać meble. Stolik z krzesłami, fotel czy mała sofa, to najczęściej wybierane rozwiazania. Warto dopasować meble do swoich potrzeb. Jeżeli lubimy komfort, możemy postawić na meble z poduszkami, miejmy jednak świadomość, że takie dodatki nie są odporne na wilgoć, dlatego należy pomyśleć, o tym, gdzie będziemy je chować. Nie zapominajmy także o gabarytach, na balkonie oprócz mebli musimy się zmieścić jeszcze my.

Zieleń

Rośliny tworzą klimat, dlatego warto wkomponować je do swojej aranżacji. Zwróćmy uwagę, jaka ekspozcja słoneczna jest na naszym balkonie i dopasujmy roślinność do niej. To zdecydowanie wydłuży czas ich egzystencji. Drugim czynnikiem jest oczywiście ich odpowiednie i regularne nawadnianie.

Dodatki

Klimatu każdej aranżacji nadają dodatki, dlatego także na balkonie warto postawić na ciekawe elementy. Po pierwsze osłonki, nic tak nie odbiera uroku rośliinom jak plastikowe donice. Ciekawym i niedrogim rozwiązaniem jest zastoswoanie worków jutowych jako osłonek na donice. Odpowiednie oświetlenie to podstawa, jeżeli chcemy spędzać na balkonie też wieczory, warto postawić na lampiony czy węże świetlne przeznaczone do użytku na zewnątrz. Nigdy nie używaj elektrycznego oświetlenia wewnętrznego na balkonie! Ostatni element to tekstylia, które nadadzą przytulnego charakteru i umilą chłodne wieczory. 

Inspiracje

1.Lampa wisząca na energię słoneczną, SOLVINDEN, ikea.pl
2.Fotel, HAVSTEN, ikea.pl
3.Płyta podłogowa, RUNNEN, ikea.pl
4.Roślina doniczkowa, BUXUS SEMPERVIRENS, ikea.pl
5.Osłona doniczki, PEKANNÖT, ikea.pl
6.Kamienie, DYFT, ikea.pl
7.Poszewka do wewnątrz i zewnątrz, SÖTHOLMEN, ikea.pl

1.Fotel ogrodowy, IKEA PS VÅGÖ, ikea.pl
2.Płyta podłogowa, RUNNEN, ikea.pl
3.Puf zewnętrzny/wewnętrzny, OTTERÖN / INNERSKÄR, ikea.pl
4.Poszewka, GURLI, ikea.pl
5.Roślina z doniczką, FICUS MICROCARPA GINSENG, ikea.pl
6.Lampion, ÄDELHET, ikea.pl
7.Latarenka LED, SOMMAR 2019, ikea.pl

1.Stół + 2 krzesła, LÄCKÖ, ikea.pl
2.Płyta podłogowa, RUNNEN, ikea.pl
3.Konewka, VATTENKRASSE, ikea.pl
4.Roślina doniczkowa, CITRUS, ikea.pl
5.Osłonka doniczki, DAIDAI, ikea.pl
6.Lampion, BORRBY, ikea.pl

1.Hamak, FREDÖN, ikea.pl
2.Stołek, ÄPPLARÖ, ikea.pl
3.Płyta podłogowa, RUNNEN, ikea.pl
4.Roślina doniczkowa, DRACAENA MASSANGEANA, ikea.pl
5.Osłonka doniczki, SOCKER, ikea.pl
6.Poszewka, METTALISE, ikea.pl
7.Latarenka, SINNERSO, ikea.pl

No Comments

    Leave a Reply