Porady VSNRY Design VSNRY DESIGN

Jaki projekt wybrać? – wady i zalety każdego z rozwiązań

22 czerwca, 2019

Podjęcie decyzji o współpracy z projektantem to dopiero początek drogi. Kolejnym etapem jest wybór typu projektu. W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam plusy i minusy każdego z rodzajów współpracy, a tym, mam nadzieję, ułatwię Wam decyzję.

Przeglądając oferty projektantów wnętrz spotykamy się z różnymi typami współpracy, które możemy wybrać. Postaram się dzisiaj pokazać Wam, jak to wygląda z mojego punktu widzenia, czego należy oczekiwać i na co zwrócić uwagę.

Stylizacja wnętrza/porada wnętrzarska

Ten rodzaj współpracy jest najbardziej prostą formą współpracy na lini klient-projektant. Ogranicza się ono zazwyczaj do jednego spotkania, gdzie architekt tłumaczy jak można zmienić dane wnętrze. Może zaprezentować próbki materiałów, doradzić jak zaaranżować przestrzeń oraz pomóc w wyborze koloru ścian. Do niewątpliwych zalet tego rozwiązania należy szybkość uzyskania pomocy i koszt. Ze względu na brak dokumentacji technicznej, czy przygotowywania konkretnych zestawień, remont można zacząć tak naprawdę od razu. Nie jest to rozwiązanie dla osób, które chcą mieć zaprojektowane wnętrze w całości. Taka forma to przede wszystkich zbiór wskazówek, co zrobić.

Projekt koncepcyjny

Projekt koncepcyjny jest bardziej rozbudowaną formą współpracy między stronami. Wymaga kilku spotkań i dogrania szczegółów. Składa się zazwyczaj z rzutu technicznego, na którym prezentowany jest rozkład mebli i ścian działowych w mieszkaniu oraz z opisu, który przybliża detale projektu. Elementem tego wariantu mogą być wizualizacje. Warto zapytać, czy dany architekt oferuje zestawienie użytych mebli i materiałów. To zdecydowanie ułatwi realizację projektu. Minusem tego rozwiązania jest brak rysunków technicznych instalacji elektrycznej czy wod-kan. Przy realizacji tego projektu może okazać się, że brakuje nam potrzebnych podłączeń w danym miejscu.

Projekt wykonawczy

Ta forma współpracy jest poszerzoną wersją poprzedniej. Tutaj dodatkowo dostajemy rzuty elektryki, wod-kan, podłóg, sufitów itp. Tak wyposażeni jesteśmy w stanie w pełni odtworzyć projekt w swoim mieszkaniu. Moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie, dlatego, że jeśli mamy dogranych specjalistów możemy ruszyć z pracami od razu po otrzymaniu projektu. Dodatkowo, sami mamy kontrolę nad wyborem ekipy budowlanej, a tym samym możemy w pełni czuwać nad postępami prac. Minusem jest na pewno to, że taki szczegółowy projekt wymaga czasu, ale jest on warty oczekiwania.

Realizacja pod klucz

Realizacja pod klucz, jak sama nazwa wskazuje oferuje nie tylko projekt, ale także realizację projektu. Jest to dosyć wygodna opcja, ponieważ nie musimy szukać na własną rękę ekipy remontowej. Co więcej, architekt pracuje na codzień z tymi ludźmi, więc sytuacja, że fachowiec nie potrafi położyć jakiegoś materiału z projektu nie powinna mieć miejsca. Jest to również oszczędność czasu, ponieważ mieszkanie jest nadzorowane przez architekta osobiście. I tak właśnie zastając mieszkanie do remontu po danym okresie czasu zastajemy mieszkanie, do którego możemy się wprowadzić.
Minusem takiego rozwiązania jest to, że nie mamy wpływu na wybór ekipy, a ta nie zawsze oferuje taką jakość usług jakiej oczekujemy. Co więcej, powierzając nadzór projektantowi zwykle tracimy czujność i nie doglądamy prac swoim okiem, co może skutkować tym, że efekt końcowy może różnić się od oczekiwań.

Home staging*

Home staging to inna forma współpracy z projektantem, o której więcej napiszę w innym wpisie. Pokrótce wyjaśniając, jest to przygotowanie nieruchomości pod wynajem lub sprzedaż, tak aby poprawić jej wizualny odbiór.

Mam nadzieje, że to krótkie podsumowanie ułatwi Wam wybór. Pamiętajcie, że każdy architekt i projektant może nieco zmienić szczegóły danego wariantu, dlatego najlepiej zapytać przed podjęciem współpracy.

No Comments

    Leave a Reply