Porady VSNRY Design VSNRY DESIGN

Jak wybrać motyw przewodni we wnętrzu?

1 lipca, 2019

Przygotowując się do urządzenia swojego mieszkania lub domu bardo często sięgamy po inspiracje. Nie ma w tym nic złego, poza tym, że zazwyczaj podoba nam się za dużo rzeczy, albo wręcz przeciwnie – nic nam się nie podoba. W obu przypadkach musimy wybrać coś co nie tylko będzie ładne i spójne, ale także będzie nam się podobać i do nas pasować. Jak to zrobić?

Wybór motywu przewodniego we wnętrzu nie jest łatwy, dlatego przygotowałam dla Was wskazówki, które zdecydowanie ułatwią Wam proces decyzyjny.

Styl

To zdecydowanie jedno z najprostszych i najcześciej wybieranych rozwiązań, pod warunkiem, że podoba nam się jeden, maksymalnie dwa style, które da się sensownie połączyć. Budowanie aranżacji opierając się o jakąś z góry założoną stylistykę jest bezpieczną opcją – zazwyczaj takie wnętrza są spójne i ponadczasowe. A co jeśli nie potrafimy zdecydować się na konkretną aranżację?

Kolor/materiał

Ciekawym pomysłem jest oparcie projektu o kolorystykę lub materiał. Wybranie konkretnej palety kolorów i rodzajów materiałów, znacznie ułatwia tworzenie projektu. Unikamy w ten sposób dylematów przy wyborze mebli tapicerowanych i dodatków. Po raz kolejny odwołam się do salonu, który pokazywałam Wam w jednym z poprzednich postów, gdzie materiałem przewodnim była tkanina o naturalnym splocie, a kolor, który grał główną rolę w dodatkach to złoto.

Sztuka/pamiątki

Sztuka to prawdziwa ozdoba wnętrza. Jeżeli mamy jakieś szczególne dla nas przedmioty, obrazy, rzeźby, dekoracje czy pamiątki rodzinne czy z wakacji, warto wyeksponować je w swoim wnętrzu. Dodanie osobistych przedmiotów sprawia, że wnętrze przestaje być bezosobowe i zaczyna być nasze. Taki zabieg wykorzystałam w swojej sypialni, o której pisałam w jednym z poprzednich wpisów.

Mebel/antyk

Podobnie do jak powyżej, punktem wyjścia do aranżacji wnętrza może stanowić mebel. Na myśl nasuwa nam się antyk, lub jakiś rodzinny skarb, który chcemy zaaranżować. Taki przedmiot, będzie nie tylko ozdobą wnętrza, ale także będzie stanowił wartość sentymentalną. Ważne jest, aby odpowiednio go wystylizować. Jest to nie lada wyzwanie, dlatego, że meble sprzed lat są często stylistycznie różne od tego, co jest obecnie dostępne w sklepach. Jeśli chcecie zobaczyć jak ja poradziłam sobie z tym wyzwaniem polecam wspomniany wcześniej wpis o urządzaniu salonu. Podstawę takiej aranżacji może stanowić nie tylko zabytkowy mebel. Równie dobrze w takiej roli sprawdzą się ikony designu, które dodają charakteru każdemu wnętrzu, czy po prostu inny mebel, który wpadnie nam w oko i zainspiruje.

Budynek

Mniej popularną, ale ciekawą inspiracją dla wnętrza może stanowić budynek. Pamiętajcie o tym, że niezależnie od tego w jakim stylu urządzacie dom, powinien on pasować do siebie wewnątrz i na zewnątrz. Urządzanie współczesnego rokoko w ultranowoczesnym domu to gotowy gniot, który będzie budził uśmiech na twarzach. Jeśli posiadamy piękny zabytkowy dom o przedwojennej architekturze, może on stanowić idealną podstawę do urządzenia klasycznych wnętrz nawiązujących do tamtego okresu. W Polsce bardzo często problemem są zabudowania, które swoje początki mają przed rokiem 1990. Pamiętajmy, że ówcześnie takie proste w formie konstrukcje stanowiły synonim nowoczesności i właśnie taki styl dobrze się w nim sprawdzi.

Mam nadzieję, że mój wpis pomoże Wam w doborze odpowiedniego motywu przewodniego dla Waszego wnętrza. Jeśli macie inne pomysły, podzielcie się nimi w komentarzach!

No Comments

    Leave a Reply