Porady VSNRY Design VSNRY DESIGN

5 najczęstszych błędów w urządzaniu wnętrz

10 czerwca, 2019

Aranżując wnętrza bardzo łatwo o oczywiste błędy, które uświadamiamy sobie najcześciej dopiero po skończonym remoncie. Co więcej, do części z nich szybko się przyzwyczajamy przestają nam przeszkadzać. Zmieniając pomieszczenie, nie chodzi tylko o to, aby było ładnie, ale również funkcjonalnie. Jakie to błędy i jak ich nie popełnić?

Zanim pójdziemy do sklepu i wybierzemy, mniej lub bardziej przypadkowo, materiały i meble zastanówmy się: jakie funkcje ma spełniać dane wnętrze i jak całościowo będzie to wyglądać. To pozwoli nam zaplanować daną aranżację i ustrzec się najczęstszych błędów. Przedstawiam Wam moją subiektywną listę top 5 najcześciej pojawiających się błędów w aranżacji wnętrz, stworzoną na postawie moich obserwacji.

Elektryka i oświetlenie

Instalacje elektryczne i oświetlenie to prawdziwa zmora naszych wnętrz. Nie jest łatwo dobrze je zaplanować, dlatego nawet doświadczonym architektom zdarzają się wpadki. To poniekąd tłumaczy, dlaczego we wnętrzach nieprojektowanych jest tyle błędów.

Po pierwsze oświetlenie. Nie wiem, dlaczego nadal panuje przekonanie, że lampa absolutnie musi być na środku pokoju, niezależnie od aranżacji. Owszem, w małym wnętrzu takie rozwiązanie się sprawdzi. Natomiast, miejmy świadomość, że wybierając tę lokalizację w pustym pomieszczeniu, a następnie dokładając duże szafy, nagle okazuje się, że przestaje ona być w centralnym punkcie. Co więcej w pomieszczeniach, gdzie znajduje się stół, warto powiesić ją właśnie nad nim, dokładając dodatkowe punkty świetle oświetlające resztę pokoju. Dodatkowo, we wnętrzach zwykle brakuje odpowiedniego oświetlenia miejsc roboczych w kuchni, biurek, luster w łazience czy lamp do czytania w sypialni i salonie.

Drugim, nieodłącznym elementem amatorskiego projektowania wnętrz są gniazdka elektryczne oraz ich rozmieszczenie. Zazwyczaj doświadczamy ich braku, który skutkuje wykorzystaniem nieestetycznych przedłużaczy. Dodatkowo, możemy zaobserwować gniazdka w dziwnych miejscach i na dziwnych wysokościach. Elektryka jest nieodłącznym elementem w naszym domu, ale można zaprojektować ją tak, aby nie zaburzała odbioru wnętrza.

Niefunkcjonalne wnętrza

Niefunkcjonalne wnętrza to jeden z wielu problemów, które widać wewnętrzach. Oczywiście, część przestrzeni w mieszkaniach i domach jest zbyt mała, by móc zaaranżować ją w pełni ergonomicznie. Natomiast, widuję miejsca, gdzie pomimo niemałej powierzchni nadal popełniane są błędy. W kuchniach to przede wszystkim brak trójkąta roboczego, umieszczenie zmywarki z daleka od zlewu, oraz brak blatu roboczego przy kuchence. W łazience to przede wszystkim brak miejsca do przechowywania kosmetyków i detergentów.

Niedobranie mebli do wnętrza

Kolejnym elementem, który w moim odczuciu zaburza wnętrze, jest niedobranie gabarytu mebli do pomieszczenia. Nasze mieszkania są zazwyczaj małe, a my lubimy duże meble – najbardziej duże sofy, stoły, komody i szafy. Co do przydatności szaf nie mam najmniejszych wątpliwości. Niestety zauważyłam, że bardzo często urządzamy wnętrze nie pod nasze potrzeby, a okazjonalne sytuacje. Wybieramy wielkie biesiadne stoły, które wykorzystujemy maksymalnie kilka razy w roku, a przez kolejne 360 dni zagracają nam wnętrze. Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią, to jak najbardziej możemy sobie na to pozwolić, ale w małych mieszkaniach postawmy na funkcjonalność.

Brak pomysłu i motywu przewodniego lub umiaru w dodatkach i dekoracjach

To problem dużo mniejszego kalibru niż dwa poprzenie, natomiast równie często zdarza się we wnętrzach. To brak pomysłu i motywu przewodniego. Zazwyczaj w takiej aranżacji pojawia się wiele przypadkowych, niekoniecznie pasujących do siebie przedmiotów. (Nie chodzi mi tutaj, o styl eklektyczny, który bazuje na ciekawych kompozycjach pozornie niedobranych elementów.) Przeciwieństwem tego problemu są bezpłciowe wnętrza, które nie mają przedmiotów personalizujących nas i nasze upodobnia. Nie bójmy się dodawać do wnętrz ciekawych dodatków, które sprawią, że wnętrze będzie nasze.

Kolejny problem stanowią wnętrza, gdzie brak umiaru. Kojarzycie gabinet Dolores Umbridge z filmów o Harrym Potterze? Tyle tam szczegółów i ozdobników, że całość staje się na tyle przytłaczająca, że mamy ochotę wybiec z krzykiem. Pamiętajmy, że wnętrza też na nas oddziałują, a w takim wnętrzu trudno nam będzie odpocząć lub się skupić.

Niedopasowanie kolorów

Dobranie kolorów i materiałów do wnętrza nie jest łatwe dlatego, że odbiór barw zależy od oświetlenia. Bardzo często zdarza się, że coś co wygląda dobrze w sklepie, niekoniecznie wygląda tak w małym pomieszczeniu, z przysłoniętym oknem i słabym oświetleniem. W naszej szerokości geograficznej przez połowę roku słońca jest bardzo mało, dlatego intensywne kolory we wnętrzach są dodatkowo przytłaczające. Mało kto pamięta o tym, że miejsca, w których się znajdujemy mają na nas ogromny wpływ, dlatego jednym z powodów, dla których nie możecie odpocząć lub skupić się w danym miejscu mogą być nieodnowienie kolory. Niestety, wielu z nas ma słabość do intensywnych kolorów na ścianach, szczególnie w miejscach, gdzie spędzamy dużo czasu. Takich barw należy unikać szczególnie w pokojach dziecięcych oraz sypialniach. Najlepiej sprawdzą się jedynie w akcentach.

No Comments

    Leave a Reply