Kolory we wnętrzu VSNRY DESIGN

Na co zwrócić uwagę wybierając kolory we wnętrzach

14 sierpnia, 2019

Kolorystyka wnętrza jest równie ważna, a może nawet ważniejsza niż styl. Barwy mają kluczowy wpływ na odbiór całego wnętrza, a źle dobrane mogą go kompletnie zniszczyć. Zapraszam na kolejny wpis z serii o kolorach, gdzie tłumaczę na co zwrócić uwagę wybierając kolory do wnętrz.

Dobór odpowiedniego koloru do wnętrz wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza, gdy udajemy się do marketu budowlanego i na miejscu dobieramy kolor. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze? Przeczytajcie poniżej

Oświetlenie

Jednym z najważniejszych czynników przy wyborze kolorów do wnętrz, niezależnie od upodobań, jest oświetlenie. W mieszkaniach, gdzie naturalnego światła jest mało, warto postawić na jasne kolory. Sztuczne źródła światła nie są w stanie w pełni imitować tego płynącego ze słońca, dlatego warto wspomóc się odpowiednią kolorystyką – jasne barwy lepiej odbijają promienie, rozjaśniając pomieszczenie. Dodatkowo stosując na ścianie farbę poł-matową spotęgujemy ten efekt. Ponadto, rozważając wybór koloru do wnętrz warto zastanowić się, jaka ekspozycje słoneczna mają okna danego pomieszczenia. Od wschodu i południa do wnętrza będzie wpadać intensywne światło o neutralnej barwie, natomiast to od zachodu będzie ono słabsze o cieplem zabarwieniu. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza przy wyborze ciepłych kolorów ścian, te znajdujące się w pomieszczeniu o zachodniej ekspozycji okiennej mogą przez polowe roku osiągać zbyt ciepłą barwę, która nie będzie przyjemna w odbiorze.

Temperatura barwowa

Zarówno barwy zimne i cieple maja swoich zwolenników, którzy zawzięcie bronią swoich racji. Większość projektantów oponuje za zimnymi odcieniami, podczas gdy wielu klientów najchętniej widziałoby swoje mieszania w ciepłych barwach. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety i w zależności od pomieszczenia i jego przeznaczenia. Osobiście jestem zwolennikiem tych pierwszych i przedstawię Wam dlaczego. Barwy zimne uznawane są za szlachetniejsze, przez co wnętrza pomalowane w takich kolorach są niewątpliwie bardziej eleganckie. Co więcej, kolory te prezentują się dobrze niezależnie od naświetlenia pokoju. Jedynie w naprawdę ciemnych wnętrzach zbyt chłodne kolory mogą wyglądać ponuro. Ponadto, to właśnie one stanowią bazę wielu aranżacji opartych na popularnych stylach wnętrz, np. nowojorski, skandynawski, loftowy, Hamptons. Dodatkowo, te kolory lepiej się prezentują nawet po upływie dłuższego czasu i ekspozycji na promienie słoneczne. Co więcej, to idealne rozwiazanie do sypialni – chłodna kolorystyka wnętrza sprawia, ze mamy ochotę wtulić się w cieple lóżko. Z kolei barwy cieple sprawiają, że wnętrza wydaja się bardziej przytulne i radosne, ale optycznie mniejsze niż w rzeczywistości. Dodatkowo, jak wspominałam wcześniej, przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na oświetlenie.Zbyt cieple wnętrza beda wydawać się małe i przytłaczające. 

Odcienie

Najbardziej popularnym rozwiązaniem, które stosujemy na ścianach są rozbielone kolory. Nie jest to przypadek. To właśnie one są najlepszą bazą dla wszystkich aranżacji. Niezależnie od wybranego koloru, te lekko rozbielone są dla naszych oczu przystępniejsze. Barwy czyste i intensywne wydają się agresywne i są ciężkie w odbiorze, dlatego dobrze sprawdzają się w dodatkach. Co więcej, warto zwrócić uwagę na dobór odcieni bieli i czerni. Wbrew pozorom, biel bieli nie równa. Warto dostosować je do innych kolorów we wnętrzu. Biel o lekko żółtym pigmencie sprawdzi się lepiej w pomieszczeniach, gdzie występują cieple dodatki, ponieważ nie będą wzajemnie podbijać kontrastujących pigmentów, a wnętrze będzie wyglądać spójnie. Natomiast, wybierając czerń należy zastanowić się, czy nie lepiej sprawdziłby się w tej roli antracyt. To mniej intensywny, rozbielony kolor, który sprawia, że czerń staje się ona lżejsza w odbiorze. Idealnie sprawdzi się na matowych powierzchniach.

To już koniec na dzisiaj. Dajcie znać, czy podoba Wam się wpis. Mam nadzieję, że pomoże wam przy wyborze koloru ścian we wnętrzu. W kolejnym wpisie z tej serii postaram się Wam przedstawić jak najlepiej łączyć ze sobą barwy, tak aby wyglądały dobrze.

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply