Kolory we wnętrzu VSNRY DESIGN

Kolory we wnętrzu

24 lipca, 2019

Kolory to oprócz kształtów podstawowy sposób odbioru otaczającego nas świata. Mają one ogromny wpływ na to jak postrzegamy przestrzeń wokół nas i jak się w niej czujemy. Dlatego tak ważne jest, aby nasze wnętrza były wypełnione kolorami, które sprzyjają naszemu samopoczuciu. Zapraszam do lektury.

Kolory to temat, którego nie da się wyczerpać jednym artykułem, dlatego tym wpisem chciałbym rozpocząć serię poświęconą tej tematyce. Równocześnie jest to jeden z najważniejszych elementów wnętrza, stylu i konkretnej aranżacji, dlatego jest on na tyle istotny, aby poświęcić mu całą serie. Przed rozpoczęciem rozmowy o konkretnych barwach warto zapoznać się z ich podziałem i klasyfikacją, które przedstawiam Wam poniżej.

Palety kolorów

Mówiąc o kolorach nie da się pominąć tematu palet barw, które z punktu widzenia projektanta wnętrz oraz jego klientów są niezwykle istotne. Dla nas szczególnie istotne są wzorniki kolorów RAL, NCS i Pantone. Wzorniki kolorów to zestawienie barw w którym każda z nich ma odpowiednią nazwę, dzięki której możliwa jest ich łatwa identyfikacja. NCS to najbardziej bogaty wzornik kolorów, który jak wskazuje nazwa – natural colour system – odnosi się do wszystkich kolorów, które ludzie oko jest w stanie rozróżnić i opisać je niezależnie od materiału czy faktury. System RAL opiera się na porównaniu kolorów z wcześniej zdefiniowanym wzornikiem i został stworzony aby uporządkować nazewnictwo farb. Natomiast, ten ostatni nie jest Wam obcy jeżeli internujecie się modą.

Czystość kolorów

Na pewno każdy z Was spotkał się ze stwierdzeniem „brudny róż” czy „brudna zieleń”, ale czy wiecie, że istnieją czyste kolory? Co więcej, to pojęcie określa nieco inne odcienie niż mogłoby się wydawać. Barwy czyste to kolory podstawowe czyli czerwony, niebieski i żółty oraz ich pochodne: zielony, pomarańczowy i fioletowy. Natomiast kolorami achromatycznymi nazywamy wszystkie te nie posiadające dominanty barwnej, czyli czerń, biel i odcienie szarości. Wspomniane wcześniej barwy złamane, czyli potocznie zwane „brudnymi” to połączenie kolorów czystych z achromatycznymi lub kolorów czystych i dopełniających, czyli takich, które na kole kolorów występują naprzeciw siebie (fioletowy-żółty, czerwony-zielony, niebieski-pomarańczowy). Jak widzicie, w świecie profesjonalnego nazewnictwa kolorów wyrażenie „brudny róż” brzmi dosyć przewrotnie.

Temperatura kolorów

Temperatura kolorów to jedna z najbardziej oczywistych, a równocześnie bardzo trudnych do określenia charakterystyk. Zależy ona nie tylko od parametrów danego koloru, ale także od temperatury światła. Ogólnie rzecz biorąc barwy dzielą się na ciepłe (czerwienie, żółcie, beże) i chłodne (niebieskości, zielenie, szarości). Czy w takim razie określenie „zimna czerwień” czy „ciepła zieleń” jest błędne? Niekoniecznie. Barwę można ocieplić lub ochłodzić, dodając do niej odpowiednio odrobinę ciepłego lub zimnego pigmentu.

Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Was zaproszeniem i zachętą do śledzenia kolejnych postów związanych z tą tematyką. Tymczasem zapraszam do śledzenia kolejnych postów oraz lektury tych już opublikowanych.

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply