Ikony designu VSNRY DESIGN

Ikony polskiego designu – fotel Bunny i kultowy 366

19 marca, 2020

Dwa kultowe fotele produkowane w latach 60 i 70 – Bunny i 366 – śmiało możemy nazwać ikonami designu. Rozpoznawalne na całym świecie projekty są wizytówką polskiego wzornictwa z ubiegłego wieku i inspiracją do dzisiejszego artykułu.

“Cudze chwalicie własnego nie znacie” słynne powiedzenie, które idealnie wpisuje się w tematykę dzisiejszego artykułu. W kilku poprzednich wpisach opisywałam ikony designu, które zostały zaprojektowane przez zagranicznych twórców. Dzisiaj skupię się na dwóch polskich projektach – fotelach 300-177 i 366.

Meble do małych mieszkań

Rzeczywistość, w której znalazł się polski rynek mieszkaniowy po II wojnie światowej była wyzwaniem dla wszystkich, także dla meblarstwa. Produkowane dotąd klasyczne meble były za duże do małych kilkudziesięciometrowych mieszkań, dlatego konieczna była zmiana koncepcji urządzania wnętrza. Polscy projektanci musieli zmierzyć się z zadaniem zaprojektowania małych mebli, które będą maksymalnie wykorzystywać przestrzeń równocześnie spełniając wiele funkcji. Tak właśnie powstała koncepcja Mebli do Małych Mieszkań.

Lata 60 obfitowały w projekty dopasowane do nowych koncepcji wnętrz, które ze względu na ograniczone możliwości, w wielu wypadkach kończyły swoją karierę na prototypach. Niewiele świetnych projektów trafiło do masowej produkcji, dlatego warto przypomnieć dwa kultowe modele, które stały się ikonami polskiego designu.

Fotel 366

Fotel 366 został zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego dla Dolnośląskich Fabryk Mebli w Świebodzicach, a następnie przekazany do produkcji masowej. Wiele źródeł podaje 1962 jako rok rozpoczęcia produkcji, natomiast istnieją publikacje i zdjęcia, które dowodzą, że model ten był już dostępny w 1959 roku. Od tego czasu został on sprzedany w liczbie ponad pół miliona egzemplarzy.

Fotel ma lekką konstrukcję, w postaci drewnianych, zwężających się ku dołowi nóżek, które po dwóch stronach schodzą się w małe zaokrąglone podłokietniki. Obie strony połączone są ze sobą dwoma deskami, do których przymocowany jest korpus fotela. Projekt Chierowskiego zakładał, że łączenia konstrukcji nie będą widoczne, jednak ówczesna technologia nie pozwalała na takie rozwiązanie. Dlatego meble z tamtego okresu charakteryzują widoczne śruby łączące elementy. Siedzisko o charakterystycznym kształcie było w całości obite materiałem i ozdobione dwoma lub trzema guzikami.

Fotel 366 był popularnym meblem, który znajdował zastosowanie nie tylko w mieszkaniach, ale także budynkach użyteczności publicznej, czy nawet scenografiach filmowych. Na dużym ekranie pojawił się między innymi w takich hitach jak: “Oh Karol” (1985), “Powrót” (1960) czy “Święta Wojna” (1965).

Fotel 300-177

Fotel 300-177 zwany też królikiem (ang. bunny) swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym podłokietnikom w kształcie króliczych uszu. Niewiele wiadomo o jego pochodzeniu. Dostępne informacje mówią o tym, że był on produkowany na początku lat 60 w Świebodzińskich Fabrykach Mebli. Wiele ludzi przypisuje autorstwo tego projektu Chierowskiemu, zapewne myląc fabrykę w Świebodzicach z fabryką w Świebodzinie, jednak są to informacje niepotwierdzone. W ówczesnych realiach rola projektanta była ograniczona do minimum, dlatego wiele kultowych projektów z tamtego okresu pozostało anonimowych.

Konstrukcja fotela 300-177 na pierwszy rzut oka przypomina model 366: sylwetka, zwężane drewniane nóżki, mocowanie konstrukcji za pomocą dużych śrub i tapicerowane siedzisko ozdobione guzikami. Jednak oba meble różni kilka szczegółów, przede wszystkim wspomniane wyżej podłokietniki, które w modelu 300-177 przez swój kształt i mocowanie przypominają królicze uszy.

366 Concept & Yestersen

Polska marka 366 Concept powstała, aby oddać hołd polskiemu wzornictwu z II połowy ubiegłego wieku. Meble produkowane są na podstawie oryginalnych projektów, dostępnych na wyłączność firmy. W swojej ofercie mają między innymi kultowy fotel bunny oraz całą serię mebli 366, w której skład wchodzą: klasyczny model 366, jego wersja bujana oraz fotel 366 o metalowej konstrukcji, zaprojektowany przez samego J. Chierowskiego w latach 60, która nie została oficjalnie wdrożona do produkcji. Dodatkowo, tę serię wzbogaca sofa 366 – autorski projekt marki 366 Concept, która inspirowana jest klasykiem designu.

Jeżeli marzycie o klasykach polskiego wzornictwa i kochacie meble vintage, to na portalu Yestersen znajdziecie zarówno produkty marki 366 Concept, jak i odnowione modele z ubiegłego stulecia. Oprócz ikonicznych foteli, o których mowa w dzisiejszym artykule, jest tam wiele ciekawych mebli i dodatków, nowych i odnowionych, które z pewnością wzbogacą Waszą aranżację. Natomiast, jeżeli macie w domu stare meble, koniecznie sprawdźcie encyklopedię polskiego wzornictwa cotozafotel.pl. Może okazać się, że znienawidzona meblościanka to element kultowego zestawu “Bieszczady”, a stary fotel to tak naprawdę poszukiwana przez kolekcjonerów ikona polskiego designu.

1. Fotel 366 Loft Mandarin; 366 Concept; Yestresen
2. Fotel 366; odnowiony; Yestersen
3. Fotel 366; odnowiony; Yestersen

1. Fotel typ 300-177 Bunny; odnowiony, Yestersen
2. Fotel typ 300-177 Bunny; odnowiony, Yestresen
3. Fotel Bunny Tweed Mentos; 366 Concept; Yestersen

1. Fotel 366, Metal Wool White Blue; 366 Concept; Yestersen
2. Sofa 366 Tweed Mento; 366 Concept; Yestersen
3. Fotel bujany 366 Loft Denim; 366 Concept; Yestersen

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply