Ikony designu VSNRY DESIGN

Ikony designu – modernistyczny tron ze starożytną duszą – Barcelona Chair

28 grudnia, 2019

Charakterystyczne pikowania, naturalna skóra i metalowa konstrukcja – czy to wystarczy, aby stworzyć ikonę designu, która stanie się jednym z najbardziej pożądanych i podrabianych foteli na rynku? Zdecydowanie tak, jeżeli mowa o charakterystycznym projekcie Ludwiga Miesa van der Rohe produkowanym przez firmę Knoll International.

Meble z kolekcji Barcelona to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych projektów obecnie. Ciekawa, monumentalna, a zarazem prosta forma nie pozwala przejść obok nich obojętnie. Jest to design prawdziwie ponadczasowy i trudno uwierzyć, że obchodził w tym roku swoje 90 urodziny.

Historia fotela Barcelona sięga końca lat 20 XX wieku, a dokładniej roku 1929 i organizowanej w Barcelonie Wystawy Światowej (której zawdzięcza swoją nazwę). Projektem pawilonu dla Republiki Weimarskiej zajął się Ludwig Mies van der Rohe – znany niemiecki architekt z tego okresu, a wydarzenie miał uświetnić ówczesny król Hiszpanii Alfonso XIII. Dlatego, Ludwig stanął przed zadaniem zaprojektowania krzesła, które będzie nie tylko dobrze współgrało z modernistycznym charakterem pawilonu, ale zarazem będzie godne samego króla.

Ludwig Mies van der Rohe… i Lily Reich

Ludwig Mies van der Rohe urodził się w 1886 w Aachen w Niemczech. Szybko stał się jednym z najbardziej znanych i wielkich architektów tamtego okresu projektując budynki nie tylko w Niemczech ale także w USA. Jako architekt i designer związany był z Bauhausem, nazywany jest ojcem brutalizmu, a jego projekty są uosobieniem minimalizmu – jak sam mawiał “mniej znaczy więcej”. Dlatego projekt pawilonu jak i samego krzesła był swoistym wyjątkiem w jego twórczości.

W latach 20 Ludwig rozpoczął współpracę z Lily Reich – utalentowaną projektantką wnętrz i form przemysłowych, która została także jego partnerką życiową. Według niektórych źródeł to właśnie ona stoi za projektem mebli Barcelona. Co ciekawe, na początku kariery kultowych foteli podawano parę jako autorów, natomiast dopiero po czasie zaczęło pojawiać się jedynie nazwisko Mies van der Rohe. Kontrowersji dodaje fakt, że projekty mebli w portfolio architekta pojawiły się jedynie w czasie współpracy z Reich.

Starożytny tron w nowej odsłonie

Inspiracją dla fotela stało się krzesło kurulne (łac. sella curulis), które służyło arystokracji w starożytnym Rzymie i Grecji. Stalowe nogi krzyżujące się na kształt litery X stworzyły ramę fotela, na której na skórzanych pasach zawieszono dwie białe pikowane poduszki stanowiące siedzisko i oparcie. Elegancja i luksus weszły na przeciw minimalistycznej formie, tworząc jedyne w swoim rodzaju dzieło, które przypadły do gustu nie tylko królowi Alfonso XIII, ale także zwiedzającym wystawę.

Co ciekawe, krzesło, które z pozoru wydaje się lekkie jest tak naprawdę całkiem ciężkie. Ten element stanowił część założenia całego projektu. Ludwig pragnął stworzyć stałą kompozycję, która nie będzie mogła zostać łatwo, przypadkowo lub z premedytacją, zaburzona.

Knoll Inc.

Od połowy XX wieku jedynym producentem mebli Barcelona jest firma Knoll International. To właśnie jej, po śmierci Lily Reich, Ludwig Mies van der Rohe sprzedał prawa do projektu. Każdy z produkowanych egzemplarzy jest wykonywany ręcznie, a jego ramę zdobi grawer z logo firmy i podpisem Ludwiga Mies van der Rohe. W swojej ofercie Knoll ma fotele Barcelona wykonane kilkunastu rodzajów skór w różnych kolorach jednak największą popularnością cieszy się biel i czerń. Co ciekawe, pikowane obicie każdej z poduszek wykonane jest z 40 kawałków skóry ręcznie zszywanych. Kultowe krzesło można kupić na oficjalnej stronie Knoll, a jego ceny w zależności od wybranego wariantu wahają się między $6000-$8000.

Rodzina Barcelona

Elementem uzupełniającym fotel Barcelona jest tapicerowany stołek, który może pełnić funkcję podnóżka lub osobnego siedzenia. Początkowo to właśnie na nim miała siadać świta towarzysząca królowi podczas Wystawy. Dodatkowo, do rodziny mebli Barcelona w 1930 roku dołączyło łóżko dzienne, które zostało zaprojektowane na potrzeby aranżacji nowojorskiego apartamentu architekta Philipa Johnsona.

1.Barcelona® Couch; obicie: Volo, Parchment; Knoll.com
2.Barcelona® Chair; obicie: Volo, Black; Knoll.com
3.Barcelona® Stool; obicie: Volo Tan; Knoll.com

Kochajmy design

Meble Barcelona są dzisiaj niekwestionowanym symbolem statusu i wyrafinowanego gustu, a sam fotel stał się ikoną designu i modernizmu. Zapewne dlatego na rynku dostępnych jest wiele kopii tego kultowego modelu nazywanych “inspiracjami”. Nie kupujcie ich, podróbka nigdy nie będzie w stanie w pełni oddać oryginału, a każdy kto choć raz widział go na żywo w mgnieniu oka rozpozna marną kopię. Podrobione meble to podobne faux pas jak noszenie podrabianych torebek czy akcesoriów znanych domów mody.

No Comments

    Leave a Reply