Ikony designu VSNRY DESIGN

Ikony designu – fotel Louis Ghost

17 września, 2019

Dzisiejszy wpis rozpoczyna nową serię artykułów o dobry designie, w której chciałabym przedstawiać Wam genialne projekty znanych twórców. Celem tych wpisów jest nie tylko pokazanie ciekawych przedmiotów, ale także edukacja. Kupowanie oczywistych inspiracji, czy kopii jest szkodliwe nie tylko dla artysty, ale może być także dla Waszego zdrowia. Na pierwszy ogień idzie fotel Louis Ghost Philippe Starcka, zaprojektowanego dla włoskiej marki Kartell.

LoveOriginal

Kilka dni temu miałam okazję uczestniczyć w spotkaniu OKK! design, gdzie jednym z prelegentów była Berenike Miłkowska Milbrodt, Prezes Stowarzyszenia loveOriginal. Chociaż serię o klasykach designu planowałam już dużo wcześniej, to właśnie to wystąpienie przekonało mnie do tego jak ważna jest, nawet dla przeciętnego człowieka, znajomość designu. Dzisiejszy wpis rozpoczyna serię artykułów o dobrym designie, jego klasykach i ikonach oraz przedmiotach, które są małymi dziełami sztuki lub są warte uwagi ze względu na swoją wyjątkowość i jakość wykonania. To właśnie idea – pomysł, który na przestrzeni dłuższego okresu czasu ewoluuje w głowie człowieka odróżnia podróbkę od oryginału. Oryginał powstaje w wielu fazach: koncepcji, tworzenia, testów. Jest dziełem, którego nie sposób dopatrzyć się w imitacji, której jedynym celem jest uzyskanie korzyści, wykorzystującej wcześniej sprawdzony projekt. Projektant jest artystą, który tworząc przedmiot stara się połączyć potrzebę ze sztuką. Należy pamiętać, że oryginały cechuje wysoka jakość wykonania i dobór materiałów, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania. Te wszystkie czynniki składają się na niejednokrotnie wysoką cenę, którą trzeba zapłacić za produkt. Więcej na ten temat znajdziecie na profilu loveOriginal.

Louis Ghost

Dzisiejszym bohaterem wpisu zostaje fotel Loius Ghost włoskiej marki Kartell, która jest znana z produkcji mebli ze poliwęglanu. Autorem projektu jest Phillipe Starck, który z przymrużeniem oka potraktował klasyczny model barokowego krzesła w stylu Ludwika XVI. Fotel stworzony jest z jednego kawałka plastiku, odpornego na pęknięcia i zarysowania, dodatkowo jest ognioodporny. Sama nazwa ang. ghost – duch, dobrze opisuje produkt. Przeźroczysty fotel na pierwszy rzut oka może zostać przez nas niezauważony. Dodatkowo, jego wyszukana forma dodaje aranżacji elegancji z nutką ironii, a lekka forma nie przytłacza wnętrza. Na stronie Decorative Arts Society można przeczytać historię powstania, zaprojektowanego w 2002 roku fotela Louis Ghost. Oprócz klasycznej “kryształowej” wersji, fotel występuje w kilku przeźroczystych kolorach: kryształowej zieleni, niebieskim, pomarańczowym, żółtym i przydymionym. Ponadto, dostępne są dwie nieprzeźroczyste wersje – lśniąca biel i czerń. Ciekawym i zabawnym akcentem jest najnowsza wersja fotela, na oparciu której można znaleźć grafikę przedstawiającą głowę dziecka, niedźwiedzia, chińskiej damy lub maskę.

 Rodzina Ghost

“Młodszą siostrą” Louisa jest Victoria Ghost – często spotykane krzesło z serii “Ghost”, bardzo często wykorzystywane jako alternatywa fotela. Dodatkowo w ofercie można znaleźć całą rodzinę Ghostów zaprojektowaną przez Phillipe: taboret Charles Ghost, krzesło barowe One more, lustro François Ghost oraz stworzoną we współpracy z Eugeni Quitllet komodę Ghost Buster.

Aranżacje

Fotel Louis Ghost świetnie sprawdzi się w wielu aranżacjach, w szczególności tych eleganckich. Idealnie wpisze się we wnętrza w stylu nowojorskim, glamour, czy modern classic. Dodatkowo, Ghost będzie dobrym rozwiązaniem we wnętrzach vintage, jako dodatek do klasycznych mebli, np. drewnianego stołu czy biurka, do których nie udało nam się dobrać krzeseł. Rodzina Ghostów wpasuje się także w designerskie, eklektyczne wnętrza, a bardziej odważni mogą znaleźć dla niej miejsce także w innych, mniej oczywistych aranżacjach, np. industrialnych czy skandynawskich.

Poniżej znajdziecie moje propozycje stylizacji fotela Ghost bazujące na meblach dostępnych online.

1.Fotel Louis Ghost, kryształowy, KARTELL, Kartell
2.Stół z drewna tekowego Bois, WESTWINGNOW, WestwingNow
3.Lampa Fun 1DM, Verpan, A TAK DESIGN
4.Ręcznie malowany obraz na płótnie, MALERIFABRIKKEN, WestwingNow
5.Szklanka do wody Lousanne 6szt, COTE TABLE, WestwingNow

1.Fotel Lousi Ghost, J1/ jasny przydymiony, KARTELL, Kartell,
2.Lampa wisząca Gatsby, GLOBENLIGHTING, WestwingNow
3.Szafka Vienna, WESTWING COLLECTION, WestwingNow
4.Poszewka na poduszkę z aksamitu Annie, WESTWING COLLECTION, WestwingNow
5.Kieliszek do szampana ze szkła dmuchane Pearl, LSA INTERNATIONAL, WestwingNow

1.Fotel Loui Ghost, E6/ czarny lśniący, KARTELL, Kartell,
2.Biurko Fushion, LEIEMOTIV, WestwingNow
3.Oprawiony druk cyfrowy – James Bond, JACOB BADEN, WestwingNow
4.Lampa stołowa Matilda, WESTWING COLLECTION, WestwingNow
5.Filiżanka ze spodkien, BOMBAY DUCK, WestwingNow

Dajcie znać, co myślicie o tych aranżacjach i w jakich wnętrzach Wy widzielibyście fotel Ghost!

Pozdrawiam,
MM

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply