Ikony designu VSNRY DESIGN

Ażurowy zawrót głowy – lampa Vertigo

20 stycznia, 2021

Jedna z najpopularniejszych ikon współczesnego designu – lampa Vertigo francuskiej marki Petite Friture świętowała w 2020 swoje 10 urodziny. Z tej okazji, klasyczny model lampy pojawił się w nowej odsłonie – Vertigo Nova, który oświetla wnętrze przy pomocy technologi LED.

Ikona designu

Wystarczyło zaledwie 10 lat, by awangardowy model lampy marki Petite Friture dołączył do grona ikon współczesnego designu i stał się jednym z najbardziej pożądanych i najczęściej podrabianych elementów wyposażenia wnętrz. Charakterystyczny “ażurowy kapelusz” to prawdziwy król aranżacji, pomimo swojej lekkiej formy skrada całą uwagę widza.

Jest jedną z ulubionych lamp projektantów i inwestorów, która świetnie odnajduje się w wielu stylach i aranżacjach. Trudno przejść wobec niej obojętnie, jest bardzo charakterystyczna, a zarazem niezwykle uniwersalna przez co jest w stanie wpasować się w różne scenerie. Niemniej jednak, Vertigo musi grać w aranżacji pierwsze skrzypce, przy zbyt dużej konkurencji może stracić swój urok.

Constance Guisset

Kultowy projekt dla francuskiej marki Petite Friture stworzyła Constance Guisset, która mieszka i tworzy w Paryżu. Constance rozpoczęła swoją drogę zawodową od ukończenia studiów na kierunkach ekonomicznych, dopiero później postanowiła zwrócić się w stronę designu. W 2007 roku założyła swoją pracownie, bardzo szybko zdobywając rozgłos i uznanie oraz wygrywając nagrody w prestiżowych konkursach, m.in. tytuł projektanta roku Maison et Objet w 2010 roku, który śmiało można określić mianem designerskiego Oscara czy Grammy. Znana jest także z wielu współprac z topowymi markami, jednak jej najsłynniejszym projektem do tej pory pozostaje Lampa Vertigo, zaprojektowana w współpracy z francuską marką Petite Friture.

Petite Friture

Mówiąc o lampie Vertigo, warto poświęcić chwilę uwagi wielokrotnie wspominanej w tym artykule marce Petite Friture. Francuska marka założona przez Amélie du Passage jest jedynie rok starsza od swojego kultowego projektu. To kwintesencja nowoczesnego designu we francuskim wydaniu, którą cechuje funkcjonalność i nawiązanie do sztuki nowoczesnej. W projektach PF widać wyraźne wpływy Bauhausu i współczesnego wzornictwa oraz wyraziste kolory, wszystko to przełamuje niesamowita lekkość formy. To wybuchowe połączenie, które sprawdzi się w wielu aranżacjach, pod warunkiem, że oddamy mu palmę pierwszeństwa.

Vertigo

Najwyższy czas przejść do gwiazdy wieczoru – lampy Vertigo. Fanom filmów Alfreda Hitchcocka na pewno nie jest obce słowo vertigo, które w języku angielskim oznacza zawrót głowy. Biorąc pod uwagę design lampy, nazwa została dobrana bardzo trafnie, mimo to wielu opisuje ją jako ażurowy kapelusz. Vertigo wykonana jest z włókna szklanego i poliuretanowych tasiemek, tworząc ogromny, a zarazem lekki w formie klosz, który lekko faluje pod sufitem. Lampa w swojej oryginalnej wersji występuje w dwóch rozmiarach, Small i Large, których średnice mają odpowiednio 140cm i 200cm oraz w 6 propozycjach kolorystycznych: czerni, bieli, miedzi, kobalcie, zieleni i beetle (zieleni opalizującej na fiolet).

Vertigo Nova

Z okazji dziesięciolecia kultowego projektu Constance Guisset i Petite Friture stworzyli nową odsłonę lampy – Vertigo Nova, tym razem wyposażając ją w moduł LED, który w zależności od wybranego motywu kolorystycznego emituje inne światło. Vertigo Nova w odsłonie białej posiada biały, opalizujący moduł LED, który daje jasny, promienisty blask. Natomiast Vertigo Nova w kolorze czarnym posiada szary moduł LED, którego światło tworzy niepowtarzalny, tajemniczy nastrój.

Oprócz zmienionej konstrukcji, pojawił się także nowy rozmiar lampy, a poprzednie wielkości uległy małym modyfikacjom. Dodatkowo, do rodziny Vertigo dołączyły dwie nowości – lampa podłogowa i lampa ścienna. Czas pokaże, czy nowe modele dorównają swoją popularnością starszej siostrze.

Lampy Vertigo dostępne są na stronie marki Petite Friture, oraz w wielu polskich sklepach internetowych i u lokalnych dystrybutorów marki. Po raz kolejny zachęcam do wspierania designu i wybierania oryginalnych produktów, dopasowanych do indywidualnego budżetu. Posiadanie w swoim wnętrzu repliki znanego mebla nie świadczy o klasie i wysmakowaniu, a wręcz przeciwnie – o ich braku.

No Comments

    Leave a Reply